Britský policista zasažený nervovým plynem je už schopen mluvit

foto Policie před restaurací Zizzi ve Salisbury na jihu Anglie.

Londýn - Britský policista zasažený nervovým plynem, který v Británii o víkendu neznámý útočník použil proti bývalému ruskému tajnému agentovi a jeho dceři, je schopen mluvit, ale jeho stav zůstává vážný. Řekla to britská ministryně vnitra Amber Ruddová v rozhovoru s rozhlasovou stanicí BBC. Později v parlamentu uvedla, že použití nervového plynu na území Spojeného království je "bezostyšný a lehkovážný" čin. Britové ale musejí přestat spekulovat, kdo za ním stojí, dodala.

Šestašedesátiletý někdejší ruský agent ve službách britské zpravodajské služby Sergej Skripal a jeho třiatřicetiletá dcera Julija upadli do bezvědomí v neděli na lavičce v parku před nákupním centrem v jihoanglickém městě Salisbury. Ve středu policie oznámila, že dvojice se stala terčem pokusu o vraždu pomocí nervového plynu. Skripal i jeho dcera jsou stále v kritickém stavu v nemocnici.

Hospitalizován byl také policista, který se jako první věnoval kolabujícím obětem. "Už není na jednotce intenzivní péče, ale jeho stav zůstává vážný," řekla dnes Ruddová.

V interview s BBC ministryně odmítla upřesnit, jaký nervový plyn byl k útoku použit. Brity vyzvala, aby "zachovali chladnou hlavu" a počkali na závěry vyšetřování. Média spekulují, že za útokem mohlo stát Rusko, což Moskva popírá.

Detektivové podle Ruddové zkoumají tři místa: hospodu, kterou Skripal s dcerou navštívili, restauraci, kde jedli, než byli nalezeni na lavičce, a Skripalův dům. Komisař britské policie Mark Rowley už ve středu řekl, že na kauze pracují stovky policistů. Zkoumají záznamy z bezpečnostních kamer a sestavují podrobnou časovou osu událostí.

Ruddová v parlamentu také řekla, že útok na Skripala a jeho dceru byl "krutým a veřejným pokusem o vraždu". "Až zjistíme, kdo je za něj zodpovědný, budeme reagovat rázně a adekvátně," dodala ministryně.

Televize Sky News s odvoláním na oslovené odborníky dnes uvedla, že je pravděpodobné, že původem použité látky byla vzhledem k náročnosti výroby v nějaké státní laboratoři. A také způsob, jakým byla dvojice zřejmě přiotrávena, svědčí podle expertů o tom, že šlo o dílo profesionála či profesionálů.

"Jedná se o směsi, které jsou tak jedovaté, že jediná místa, z nichž skutečně pocházejí, jsou státní laboratoře," řekla Andrea Sellová, expertka na chemické zbraně z University College London (UCL).

"Tyto specifické nervové látky jsou vysoce toxické a člověk musí mít odborné znalosti, aby je vyrobil. Potřebujete správnou vojenskou laboratoř, potřebujete maximální ochranu a kdokoli provedl tento hrozný útok na tyto osoby, se musel sám chránit," dodal k tomu expert na boj proti terorismu Andy Oppenheimer. Pokud pachatel použil sprej nebo aplikoval látku obětem přímo na kůži či do dýchacích cest, musel tak učinit velmi rychle, aby se stihl vzdálit.

"Takže ano - byli pravděpodobně dobře vyškoleni, na rozdíl od toho, co považujeme za amatérské útočníky odpovědné za útok na letišti v Malajsii s (plynem) VX," odkázal Oppenheimer na loňský smrtící útok proti bratrovi severokorejského diktátora Kim Čong-una. "Vypadá to na profesionální úder," dodal.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je sobota 22. září 2018

Očekáváme v 13:00 18°C

Celá předpověď