Britský parlament zkomplikoval budoucí vládě brexit bez dohody

foto Pohled na budovu parlamentu a Elizabeth Tower v Londýně, v popředí vlající britská vlajka. Ilustrační foto.

Londýn - Britský parlament zkomplikoval budoucí vládě prosazení odchodu z Evropské unie bez dohody s Bruselem. Zákonodárci se obávali, že nový premiér se je pokusí obejít, což nyní výrazně ztížili, když rozhodli, že jejich schůze potrvá až do konce října. Opatření může být nepříjemné především pro Borise Johnsona, který je považován za favorita klání o funkci lídra vládní Konzervativní strany, a tím zároveň o premiérské křeslo.

Kandidáti na premiéra, kterými jsou exministr zahraničí Johnson a současný šéf diplomacie Jeremy Hunt, shodně tvrdí, že se chtějí na odchodu s Bruselem dohodnout, ale že se země zároveň musí připravit na možnost nedohody. Zatímco Hunt jasně odmítl, že by se v takovém případě pokusil parlament obejít, Johnson to nevyloučil. Za to bývalý ministr čelí kritice, protože zákonodárci si chtějí na podobu brexitu zachovat vliv.

Média spekulovala, že případnou patovou situaci v parlamentu by Johnson mohl vpředvečer brexitu vyřešit tím, že by na podzim ukončil aktuální parlamentní schůzi, která začala před dvěma lety, a začátek nové by záměrně odložil tak, aby Británie z EU i proti vůli poslanců odešla 31. října bez dohody.

S takovou podobou prosazení brexitu poslanci nesouhlasí a dnes poměrem hlasů 315 ku 273 rozhodli, že jejich nynější schůze potrvá až do 31. října. Portál Independent toto hlasování označil za prohru Johsona, který utrpěl porážku ještě předtím, než do premiérského křesla usedl.

Hlasování se i přes výzvu dosluhující premiérky Theresy Mayové nezúčastnili všichni ministři, což ministerskou předsedkyni zaskočilo. "Premiérka je zklamána tím, že několik ministrů nehlasovalo," uvedl v prohlášení mluvčí Mayové. "Není pochyb, že její nástupce toto vezme v úvahy, až bude sestavovat vládu," dodal.

Na hlasování se nedostavili například ministr obchodu Greg Clark či ministr pro mezinárodní rozvoj Rory Stewart; ani jeden z nich kvůli tomu podle Reuters nehodlá rezignovat. Nepřišel ani Hunt, který to na twitteru označil za nedorozumění, neboť se domníval, že měl absenci povolenou. Následně Hunt uvedl, že parlament by neměl budoucímu premiérovi svazovat ruce.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je středa 22. ledna 2020

Očekáváme v 1:00 1°C

Celá předpověď