Pro neshody o brexitu odcházejí klíčoví ministři Johnson a Davis

foto Britský ministr zahraničí Boris Johnson

Londýn/Brusel - Šéf britské diplomacie Boris Johnson a ministr pro brexit David Davis dnes rezignovali kvůli svému odporu vůči novým návrhům vlády Theresy Mayové ohledně podmínek odchodu země z Evropské unie. Plán předpokládá zachování více vazeb s unií, než si odstupující rozhodní stoupenci brexitu přejí. Opoziční labouristé odchody označují za důkaz chaosu ve vládě. Zastánci opuštění všech struktur EU doufají, že tím vzniká dostatečný tlak na Mayovou, aby od údajně vstřícných kroků vůči Bruselu ustoupila. Premiérka, která za Johnsonova nástupce vybrala dosavadního ministra zdravotnictví Jeremyho Hunta, varovala Brusel, že pokud nezmění svůj dosavadní přístup ve vyjednávání, brexit může přijít bez uzavření dohody.

Johnson ve svém rezignačním dopise upozornil, že Británie oslabuje své vyjednávací pozice, chystá se zachovat více vazeb s EU na úkor své samostatnosti a v konečném důsledku se stane kolonií EU. Také Davis uvedl, že Mayová se ve svém plánu rozhodla vzdát příliš rychle řady věcí, což unii přiměje ještě více zvýšit na Londýn tlak.

V pátek vláda navrhla vznik zóny volného obchodu s Evropskou unií pro průmyslové a zemědělské výrobky a podle komentářů to znamená udržení těsnějších obchodních vazeb s EU.

Mayová dnes práci odcházejících ministrů ocenila, ale připustila, že spolu měli ohledně brexitu spory. Vyjednávací pozice vlády je podle ní v souladu s výsledkem předloňského referenda i volebním programem konzervativců, v němž strana slibovala odchod z jednotného trhu i celní unie. Podle ní také není pravda, že by parlament nezískal po brexitu zpět kontrolu nad britskými zákony.

V parlamentu premiérka připustila, že pokud se dohoda s Bruselem neuzavře, bude to mít pro Británii a EU vážné důsledky. Proto prý její kabinet přichází s kompromisním návrhem. Podle Mayové nejnovější plán je pro EU "výzvou", která ji přiměje se "zamyslet". Mayová také odmítla možnost konání referenda o konečné dohodě o odchodu Británie z Evropské unie či možnost odkladu termínu brexitu stanoveného na 29. března 2019.

Mayová večer jmenovala novým šéfem diplomacie dosavadního ministra zdravotnictví Jeremyho Hunta, který se podle britských médií z bývalého zastánce setrvání Británie v EU stal stoupencem brexitu. Davise nahradí potomek židovského uprchlíka z předválečného Československa Dominic Raab. Podle listu The Guardian je nadšeným zastáncem brexitu, respektuje ho ale i konzervativní křídlo, které dává přednost setrvání v EU. Deník také poznamenal, že Davis Raaba velmi respektoval a v době svého působení ve stínovém kabinetu z něj učinil šéfa své kanceláře.

Evropská komise zdůraznila, že její vyjednávací tým je Londýnu nadále k dispozici a bude se snažit dosáhnout dohody. Předseda Evropské rady Donald Tusk ještě krátce před Johnsonovou rezignací poznamenal, že zmatek způsobený brexitem je největší v historii vztahů mezi EU a Británií a zdaleka se neblíží řešení, ať už s Davisovou účastí, či bez ní.

Šéf labouristů Jeremy Corbyn prohlásil, že Mayová ztratila autoritu a že není schopná brexit uskutečnit. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová situaci v britské vládě popsala jako chaos. Liberální demokrat Tom Brake, který je mluvčím strany pro brexit, si myslí, že Londýn by měl nyní brexit zastavit. Šéf protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Gerard Batten, jehož uskupení vedlo před referendem v roce 2016 důraznou kampaň za vystoupení z EU, vyzval otevřeným dopisem Mayovou, aby dala svou funkci k dispozici.

Naopak křídlo premiérčiných konzervativců, které zastává názor pro naprosté odstřižení od všech unijních struktur, považuje Davisovu i Johnsonovu rezignaci za statečné rozhodnutí.

Britská libra po zprávě o Johnsonově rezignaci zamířila na devizových trzích dolů. Vůči americkému dolaru ztrácela britská měna v podvečer zhruba 0,3 procenta na 1,3250 USD.

Ze dvou čerstvých výsledků průzkumu veřejného mínění vyplývá, že Britové přestávají věřit Mayové, že zvládne úspěšně vyvést Británii z EU. V současnosti je o jejích vlohách přesvědčena méně než třetina lidí. Na jaře jich byla více než polovina.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je čtvrtek 21. února 2019

Očekáváme v 5:00 1°C

Celá předpověď