Britské úřady objevily továrnu na výbušniny patřící Hizballáhu

foto Ilustrační foto - Demonstranti ve žlutých tričkách (barva libanonské šíitské strany Hizballáh) a se žlutými vlajkami odpočívají před velkým portrétem vůdce Hizballáhu šajcha Hasana Nasralláha.

Londýn - Britské bezpečnostní složky v roce 2015 odhalily v Londýně tajnou továrnu na výbušniny patřící libanonskému hnutí Hizballáh. Informace se až dosud nedostala na veřejnost zřejmě proto, aby neohrozila tehdy čerstvě uzavřenou dohodu o jaderném programu Íránu, který radikální šíitské hnutí podporuje. Informoval o tom britský deník The Daily Telegraph.

Britské tajné služby ve spolupráci s londýnskou policií v září 2015 zadržely pro podezření z terorismu muže, který na předměstí Londýna uskladnil pro Hizballáh více než tři tuny dusičnanu amonného schovaného v sáčcích s ledem. Látka je základem pro přípravu podomácku vyrobených bomb. Muž byl ovšem následně propuštěn, aniž byl formálně obviněn.

Zatčení se odehrálo jen několik měsíců poté, co Británie spolu s dalšími světovými mocnostmi uzavřela dohodu s Íránem o jeho jaderném programu. Případ podle deníku "vzbuzuje otázky, zda se čelní představitelé britské vlády rozhodli nezveřejnit odhalení tajného plánu zčásti proto, že měli zájem na přežití jaderné dohody s Íránem".

Dohodu loni v květnu jednostranně vypověděl americký prezident Dondald Trump, britská diplomacie oficiálně usiluje o její zachování.

Podle "dobře informovaných zdrojů" deníku spočíval plán Hizballáhu ve vytvoření zázemí pro budoucí útoky. Jeho záměry však překazil zákrok britských tajných služeb. Neúspěšné byly i podobné pokusy na Kypru, v Thajsku a New Yorku, jejichž odhalení se ovšem na rozdíl od Británie dostalo na veřejnost.

Případné teroristické útoky měly být zaměřeny na izraelské a židovské cíle. V britském případě však odhalení přišlo v raném stadiu a pro útok žádné konkrétní cíle vybrány nebyly.

Británie letos v únoru schválila zařazení Hizballáhu na seznam zakázaných teroristických organizací. Do té doby řadil Londýn k teroristickým skupinám pouze její ozbrojené křídlo.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pondělí 19. srpna 2019

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď