Britské hudební hvězdy varují Mayovou před brexitem

foto Britská premiérka Theresa Mayová

Londýn - Skupina předních britských hudebníků se pokouší premiérku Theresu Mayovou přesvědčit o negativních dopadech, které bude mít odchod z Evropské unie na tamní hudební průmysl. V otevřeném dopise, jehož autorem je rockový zpěvák a aktivista Bob Geldof, vypočítávají finanční a tvůrčí ztráty, které podle nich způsobí izolace ve "vlastními silami vybudovaném kulturním vězení". Informoval o tom list The Guardian.

Dopis vedle Geldofa podepsali například Sting, Paul Simon, Ed Sheeran či zpěváci skupin Blur a Pulp Damon Albarn a Jarvis Cocker. Připojili se k nim i uznávaný producent Brian Eno, kytaristé Johnny Marr a Roger Taylor nebo ikona elektronické hudby William Orbit, ale i špičkoví dirigenti John Eliot Gardiner a Simon Rattle.

Text dokumentu pod hlavičkou "Cesta ke druhému hlasování" nepřímo premiérku vyzývá, aby přehodnotila odchod z EU, který bude mít "dopad na všechny součásti hudebního průmyslu. Od turné přes prodeje, zákony chránící autorská práva až po rozdělování tantiém".

"Zpackaný brexit" podle dopisu poškodí celý průmysl, jehož roční produkce se odhaduje na 4,4 miliardy liber (128,5 miliardy korun). Britští hudebníci těží ze společného trhu a volného pohybu osob, neboť nyní svobodně působí v celé Evropě, kde patří britská hudba k dominantním produkcím, uvádí text.

Podle britské hudební organizace BPI se loni ve světě prodalo nejvíce britské hudby v historii. Díky dvanáctiprocentnímu meziročnímu nárůstu vyskočily loňské příjmy od zahraničních posluchačů na rekordních 408 milionů liber. Každé osmé album prodané kdekoli ve světě bylo dílem britského hudebníka.

Řada známých tváří britské kultury vyzývala k hlasování proti brexitu již před předloňským referendem, v němž voliči rozhodli o ochodu z EU. V Británii se v současnosti ozývá řada hlasů volajících po opakovaném referendu, které ovšem konzervativní premiérka Mayová ani lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn nepodporují.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je neděle 21. července 2019

Očekáváme v 11:00 21°C

Celá předpověď