Britská vláda zatím vyhrává hlasování o zákonu o brexitu

foto Ilustrační foto - Premiérka Theresa Mayová hovoří k poslancům britského parlamentu.

Londýn - Britská vláda zatím vítězí v hlasování o dodatcích k zákonu o odchodu země z Evropské unie, jež navrhla horní komora parlamentu. Dolní sněmovna dnes zamítla osm dodatků a mezi nimi například i požadavek na odstranění pevného data vystoupení Británie z EU ze zákona o brexitu. Neschválila ani požadavek lordů na rozšíření pravomoci parlamentu pro odmítnutí konečné dohody o brexitu.

První hlasování v dolní komoře se týkalo zavedení kontrolního mechanismu nad vládou při převádění unijních zákonů v zákony domácí. Tento dodatek poslanci zamítli většinou 22 hlasů.  

Při dalším hlasování se poslanci vyslovili proti vyjmutí přesného data brexitu ze zákona o vystoupení z unie. Dodatek zamítli většinou 25 hlasů a datum, jímž je 29. březen 2019, se tak do zákona vrátí. Pevného data brexitu se týkaly ještě další dva z dodatků.

Za významné vítězství se označuje výsledek rozhodování o možnosti posílit vliv parlamentu na znění konečné dohody o vystoupení. Podle navrženého dodatku měl mít parlament možnost odmítnout brexitovou dohodu vyjednanou vládou a Evropskou unií. Tento dodatek byl předmětem dlouhé debaty a jak upozorňují agentury, vláda v hlasování vyhrála (poměrem 324:298 hlasům) jenom díky velkým ústupkům. Pokud parlament dohodu o brexitu odmítne, bude mít možnost navrhnout změnu, o níž se bude hlasovat. Vláda tak odvrátila nebezpečí, že v tomto bodě budou pro dodatek hlasovat i rebelští konzervativci, jak pohrozili.  

Postupně se bude dnes a také ve středu hlasovat o 15 navržených dodatcích. Vláda vyzvala poslance, aby návrhy zamítli, protože by jí to ztížilo jednání o vystoupení země z Evropské unie.

Britové se vyslovili pro odchod z unie v červnu 2016 většinou necelých 52 procent hlasů. Přímo nevolená Sněmovna lordů ale v uplynulých měsících schválila proti vůli vlády patnáct dodatků k normě, které jsou nakloněny užší spolupráci s Evropskou unií po brexitu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je středa 20. února 2019

Očekáváme v 11:00 6°C

Celá předpověď