Britská policie zatím neví, kdo stojí za otravami novičokem

foto Policisté hlídají uzavřené místo v Amesbury na jihu Anglie po incidentu, při kterém došlo k otravě dvou lidí látkou typu novičok.

Londýn - Britští vyšetřovatelé zatím neidentifikovali osoby, které jsou zodpovědné za případy otravy novičokem v jihozápadní Anglii, a nemohou zaručit, že se na území Anglie nenacházejí další stopy této nervově paralytické látky. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil šéf britské protiteroristické jednotky Neil Basu.

V březnu byl novičok použit ve městě Salisbury k útoku na bývalého ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji. Oba skončili v kritickém stavu v nemocnici, nakonec se ale zotavili.

Před necelými dvěma týdny se novičokem ve městě Amesbury nedaleko Salisbury otrávil 45letý Brit Charlie Rowley a jeho o rok mladší partnerka Dawn Sturgessová. Podle policie přišli do styku s nerovovou látkou zřejmě nešťastnou náhodou. Testy potvrdily, že se s ní dostali do kontaktu rukama. Britská média uvedla, že jde o uživatele drog. Sturgessová na následky otravy zemřela, Rowley v úterý nabyl vědomí a podle dnešního prohlášení nemocnice, která o něj pečuje, již není v kritickém stavu.

"Charlie Rowley učinil přes noc další pokrok. Již není v kritickém stavu," uvedla Lorna Wilkinsonová z nemocnice v Salisbury. "Jeho stav je sice vážný, ale stabilní," dodala s tím, že ho stále k zotavení čeká dlouhá cesta.

Vyšetřovatelé mezitím pokračují v objasňování případu, pokrok ale nehlásí. "Moc rád bych před vás předstoupil a prohlásil, že jsme identifikovali a dopadli osoby, které jsou (za případy otravy) zodpovědné, a že jsme si naprosto jistí, že v zemi nezůstaly již žádné stopy po nervové látce. Krutou realitou ale je, že v tuto chvíli nemůžeme žádná taková ujištění a záruky poskytnout," prohlásil šéf britské protiteroristické jednotky Basu.

Podle Basua je možné, že se nikdy nepodaří s určitostí prokázat spojitost mezi smrtí Sturgessové a otravou Skripalových.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je úterý 25. září 2018

Očekáváme v 9:00 8°C

Celá předpověď