Britská policie: Proti ruskému exšpionovi byl použit nervový plyn

foto Ilustrační foto - Policií ohraničené místo, kde byl po otravě neznámou látkou nalezen bývalý ruský agent ve službách britské rozvědky Sergej Skripal a jeho dcera Julija.

Londýn/Moskva - Bývalý ruský tajný agent Sergej Skripal, který pracoval pro britskou zpravodajskou službu, se v neděli v jižní Anglii stal spolu se svou dcerou Julijí obětí pokusu o vraždu pomocí nervového plynu. Oznámila to dnes britská policie, která zatím neupřesnila, o jaký druh jedovaté látky šlo. Vědci ale podle ní už látku identifikovali. V kritickém stavu je kromě Skripalových na jednotce intenzivní péče také policista, které se jako první z bezprostřední blízkosti věnoval kolabujícím obětem.

Vyšetřovatelé snaží zjistit, proč se Skripalovi stali cílem útoku. Úřady nadále hledají očité svědky, kteří by mohli poskytnout dodatečné informace o osobách, které se pohybovaly v jejich blízkosti. Někdo zřejmě plyn aplikoval na svoje oběti, když kolem nich procházel.

Komisař britské policie Mark Rowley sdělil, že neexistují žádné důkazy, že by následkem toho existovalo v oblasti "rozšířené zdravotní riziko". Podle vrchní hygieničky Dame Sally Daviesové byla již "zabezpečena" všechna místa, která Skripal s dcerou v jihoanglickém městě Salisbury navštívili. Od neděle se v oblasti prováděla dekontaminace.

Britský deník The Guardian dnes označil za nejznámější nervové plyny přicházející v úvahu VX a sarin. Nynější zjištění vyplývá z údajů získaných lékařskými a chemickými analýzami a také z příznaků, které postižení vykazovali. Podle deníku úřady nyní mimo jiné zjišťují, zda je někde v Británii uchováván další nervový plyn a odkud pochází. Podle britských médií panuje podezření, že za jeho použitím stojí nějaký stát, konkrétně Rusko, které se podobným způsobem i v minulosti vypořádalo se svými bývalými agenty.

Moskva ale podíl na incidentu popírá. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí dnes uvedla, že tyto spekulace byly vytvořeny za účelem zhoršit vztahy Moskvy a Londýna.

Plynem VX byl loni v Malajsii zavražděn bratr severokorejského vůdce Kim Čong-una. Podle USA se tak stalo na rozkaz vlády v Pchjongjangu. Sarin v poslední době podle obvinění Západu používá syrská vláda podporovaná Ruskem zejména proti civilistům žijícím v oblastech ovládaných ozbrojenou opozicí.

V Londýně kvůli incidentu zasedl vládní výbor pro krizové situace COBRA - jednání předsedala britská ministryně vnitra Amber Ruddová.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je sobota 22. září 2018

Očekáváme v 15:00 20°C

Celá předpověď