Britská konzervativní média tepou Johnsona za korupční aféry i snímky bez roušky

foto Ilustrační foto - Britský premiér Boris Johnson během projevu na klimatiské konferenci OSN v Glasgow, 1. listopadu 2021.

Londýn - Britský premiér Boris Johnson čelí neutuchající kritice za přístup ke korupčním aférám své Konzervativní strany. Dnes se přidaly konzervativní deníky, které ministerskému předsedovi vyčítají údajnou zbabělost, když se v pondělí nezúčastnil parlamentní debaty o lobbistické aféře svého stranického kolegy Owena Patersona. Johnsonovi mají za zlé i fotografie z nemocnice, na níž v rozporu s pravidly nemá roušku, uvedla agentura DPA.

Počínání v reakci na Patersonovu korupční aféru je posledním z řady Johnsonových chybných úsudků, píše deník Daily Mail. Premiér podle něj sebe a svou stranu zcela zbytečně poškodil autokratickou a sobeckou změnou pravidel. "Prostě se za ten chaos omluvte," požaduje Daily Express.

Konzervativní poslanec Paterson čelí obvinění, že za úplatu lobboval ve prospěch firem. Kvůli porušení lobbistických pravidel měl být na 30 dní suspendován z Dolní sněmovny, Johnson a jeho parlamentní frakce se ale pokusili svého spolustraníka ochránit změnou pravidel o lobbingu. Po tvrdé kritice nakonec premiér otočil a Paterson odstoupil. Konzervativní strana se stala rovněž terčem kritiky za to, že umožnila několika významným dárcům získat místo ve Sněmovně lordů.

Johnson svou nepřítomnost v parlamentu hájil tím, že měl na tu dobu dlouho plánovanou cestu do severní Anglie. Zde však okamžitě vyvolal novou kritiku, protože se zde při návštěvě nemocnice několikrát nechal vyfotografovat bez roušky. Roušky jsou v britských klinikách stále povinné. "Žádná omluva, žádný stud, žádná úcta a žádná rouška," stojí v titulku dalšího bulvárního deníku Daily Mirror.

Na jaře se Johnson ocitl ve víru skandálu kolem rekonstrukce svého bytu v Downing Street, na níž mu údajně tajně přispívali straničtí dárci. Podle předsedy vlády jeho kabinet postupoval v souladu s pravidly.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je pátek 27. května 2022

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď