Britská centrální banka po týdnu znovu snižuje sazby

foto Ilustrační foto - Londýn, Bank of England

Londýn - Britská centrální banka dnes snížila svou základní úrokovou sazbu na 0,1 procenta, což je nejníže v historii. Teprve před týdnem přitom Bank of England úrok snížila o půl procentního bodu na 0,25 procenta, aby zmírnila negativní dopady krize kolem koronaviru na ekonomiku. Banka dnes také uvedla, že prohloubí nákupy dluhopisů, aby tak posílila likviditu.

Měnový výbor banky dnes rozhodl jednomyslně. Svůj krok zdůvodnil snahou pomoci britským podnikům a domácnostem plnit finanční závazky v situaci, kdy je globální ekonomika kvůli krizi ochromena.

Program nákupu dluhopisů se podle dnešního rozhodnutí rozšíří o 200 miliard liber na 645 miliard liber (19,5 bilionu Kč). Většinu těchto dodatečných nákupů by měly tvořit dluhopisy britské vlády.

"Šíření nemoci COVID-19 a opatření přijímaná k potlačení viru způsobí ekonomický šok, který bude prudký a rozsáhlý, ale měl by být pouze dočasný," uvedla britská centrální banka v dnešním prohlášení.

Měnovou politiku nyní kvůli negativním hospodářským dopadům koronaviru uvolňují centrální banky po celém světě. Bankovní rada České národní banky na pondělním mimořádném jednání jednomyslně snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 1,75 procenta.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 7. června 2020

Očekáváme v 15:00 21°C

Celá předpověď