Britka si v Íránu odpykala trest, za týden ale musí znovu k soudu

foto Íránská vlajka, Írán - ilustrační foto

Teherán - Britská humanitární pracovnice Nazanin Zaghariová-Ratcliffeová si odpykala celý pětiletý trest, který dostala za spiknutí proti íránskému režimu. Uvedla to dnes britská poslankyně Tulipa Siddiqová, která je v kontaktu s rodinou ženy. Není ale jasné, zda Britka s íránským pasem bude moci vycestovat ze země, protože soud ji znovu předvolal. Britský ministr zahraničí Dominic Raab ukončení trestu vítá, další výslechy ale považuje za nepřijatelné.

Britská poslankyně uvedla, že íránské úřady Zaghariové-Ratcliffeové odebraly nákotník. Žena byla poslední rok v domácím vězení.

"Méně příznivou zprávou je, že byla předvolána znovu před soud, a to na příští neděli," uvedla Siddiqová. Podle íránského advokáta odsouzené íránské úřady ženu znovu obvinily z protistátní propagandy, a to kvůli účasti na demonstraci před íránským velvyslanectvím v Londýně a rozhovoru s britskou stanicí BBC.

Britka, která pracovala pro charitativní organizaci Thomson Reuters, byla zatčena v roce 2016, když do Íránu s dcerou přijela za příbuznými. Odsouzena byla za spiknutí proti íránské vládě. Její rodina zdůvodnění verdiktu odmítá.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je úterý 13. dubna 2021

Očekáváme v 13:00 7°C

Celá předpověď