British Council chce propojovat společnost

foto Marta Brichová | Senior Programme Manager British Council

British Council, mezinárodní organizace pro kulturní vztahy a vzdělávací příležitosti, rozjíždí v České republice, Slovensku a Maďarsku projekt People-to-People Central Europe. V rozhovoru pro speciální přílohu webu Českénoviny.cz ho představuje jeho českou část Projektu Lidé lidem hlavní koordinátorka Marta Brichová.

Co je podstatou projektu?

Pomocí Projektu Lidé lidem bychom chtěli propojovat společnost, včetně těch jejích členů, kteří mají omezený nebo ztížený přístup k mezinárodním informacím i příležitostem. Interně projekt rozdělujeme do tří tematických oblastí. Ta první se týká vzdělávání a rozvoje klíčových dovedností, které jsou nezbytné pro to, aby se děti dokázaly v budoucnu prosadit jako svobodní a sebevědomí občané. Druhou oblastí je komunitní umění, které dokáže kreativním způsobem stmelit členy komunity, dát hlas těm, kteří často nejsou slyšet, pojmenovat jejich společné problémy a v ideálním případě, může i pomoci nalézt jejich řešení. Třetím tématem je sociální podnikání a sociální inovace. Tady je naším cílem rozvoj sociálního podnikání a vytvoření infrastruktury pro sociální inovace. Chtěli bychom, aby lidé chápali a uměli využít potenciál sociálních inovací a sociálního podnikání při řešení lokálních problémů.

Kdy a kde bude projekt probíhat?

Zatím jsme v pilotní fázi projektu, která potrvá do konce března tohoto roku. Pro první fázi jsme vybrali dva konkrétní regiony – Moravskoslezský a Ústecký kraj, ve kterých už od listopadu loňského roku probíhají aktivity, které nám pomáhají získat hlubší vhled do situace. Na těchto regionech, dá se říct, testujeme, jestli je projekt v této podobě funkční a zda má skutečně potenciál přinést komunitám v obou krajích očekávaný prospěch. Pokud se tom přesvědčíme a přesvědčíme i financující stranu projektu, rádi bychom v něm pokračovali dlouhodobě.

Kdo Projekt Lidé lidem financuje?

Jde o projekt navržený a realizovaný organizací British Council, který je plně financovaný britským Ministerstvem zahraničních věcí (UK Foreign and Commonwealth Office).

Kdo jsou vaši partneři, kteří budou projekt realizovat?

Pro každou ze tří částí Projektu Lidé lidem jsme vybrali na základě transparentního výběrového řízení jednu partnerskou organizaci, která bude tu kterou aktivitu realizovat. K nim navíc komunikační agenturu, která se postará o to, aby se o projektu dozvědělo co nejvíce lidí i mimo vybrané dva regiony. V České republice oblast vzdělávání a kreativního myšlení zaštiťuje olomoucká vzdělávací organizace ARPOK, která se věnuje globálnímu rozvojovému vzdělávání a výuce o aktuálních tématech dnešního světa. V oblasti komunitního umění spolupracujeme s dobře známým pražským Divadlem Archa. Aktivity v oblasti sociálního podnikání a inovací pro nás zajišťuje obecně prospěšná společnost P3 – People, Planet, Profit, která má dlouhodobé zkušenosti s podporou rozvoje sociálního podnikání. O komunikaci projektu se postará PR agentura Donath Business & Media společně s ČTK.

Proč se British Council do projektu pouští?

Témata, kterými se projekt zabývá, řeší British Council dlouhodobě a v mnoha zemích po světě. Nejedná se tedy o vybočení ze standartní činnosti. To, že se tato témata otevírají nyní ve střední Evropě do jisté míry souvisí s vystoupením Velké Británie z Evropské Unie. I po Brexitu chce Británie nadále zůstat spolehlivým partnerem evropských států a pevnou součástí mezinárodního společenství, a proto bilaterálně posiluje spolupráci v klíčových oblastech. Projekt P2P CE je toho příkladem. Ve Spojeném království se potýkají se stejnými problémy jako my ve střední Evropě. Nesnažíme se nikomu vnucovat britské principy a řešení, naší rolí je umožnit výměnu názorů a přístupů k řešení sdílených výzev. Chceme podporovat části společnosti, jejichž hlas často není na místní či regionální úrovni slyšet, a pomáhat vytvářet půdu, na níž mohou vzniknout funkční partnerství. To plně odpovídá hodnotám, na kterých British Council stojí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 29. září 2023

Očekáváme v 19:00 22°C

Celá předpověď