Británie vyzvala Írán k okamžitému propuštění zadrženého tankeru

foto Ozbrojení příslušníci íránských revolučních na palubě britského ropného tankeru Stena Impero v Hormuzském průlivu.

Teherán/Londýn - Británie vyzvala Írán, aby okamžitě propustil britský tanker Stena Impero, který zadržely íránské revoluční gardy v pátek v Hormuzském průlivu. Podle Londýna jde o nelegální čin. Sdělil to dnes mluvčí britské premiérky Theresy Mayové. Mluvčí íránské vlády naopak řekl, že šlo o legální opatření. Podle šéfa britské diplomacie Jeremyho Hunta chce Británie vytvořit Evropou vedenou misi na ochranu námořní dopravy, která má zajistit bezpečný průplav Hormuzským průlivem. Chování Teheránu Hunt označil za "státní pirátství".

"Podle mezinárodního práva Írán neměl právo bránit tankeru v cestě ani vstoupit na palubu. Jde tedy o státní pirátství," řekl dnes před poslanci Jeremy Hunt. "Budeme se snažit dát dohromady Evropany vedenou misi na ochranu námořní dopravy, abychom podpořili bezpečnou cestu jak posádek, tak nákladu v této důležité oblasti," dodal s tím, že o svých plánech budou Britové diskutovat i s Američany.

"Loď byla zadržena pod chybnou a nelegální záminkou. Íránci by měli ji i posádku okamžitě propustit. Nechceme střet s Íránem, ale zadržet loď, která se věnuje legitimnímu obchodu na mezinárodně uznávané trase, je nepřijatelné a vytváří to velké napětí," řekl dnes mluvčí Mayové.

Premiérka dnes vedla jednání výboru pro krizové situace COBRA. Její mluvčí řekl, že se hovořilo o možnosti ujistit uživatele obchodní trasy a o jejím monitorování.

Íránský vládní mluvčí prohlásil, že zadržení lodě je legální opatření, které bylo nezbyté k "zajištění regionální bezpečnosti".

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf během dnešní návštěvy Nikaraguy varoval Západ před "vyvoláním konfliktu". Írán podle něj nechce žádnou konfrontaci a opatření, která vůči lodi podnikl, byla naplněním mezinárodního práva, nikoli odplatou za předchozí britské zadržení íránského tankeru u Gibraltaru. "Vyvolat konflikt je jednoduché, ukončit ho může být nemožné," prohlásil Zaríf. "Je důležité, aby si všichni uvědomili... je důležité, aby Boris Johnson pochopil, že Írán nechce konfrontaci," dodal ministr s odkazem na bývalého ministra zahraničí, který bude v úterý nejspíš zvolen šéfem britských konzervativců, a stane se tak příštím premiérem. "Írán chce mít normální vztahy založené na vzájemném respektu," doplnil Zaríf.

Plavidlo Stena Impero plulo pod britskou vlajkou a je majetkem švédského rejdařství Stena Bulk. Íránské revoluční gardy páteční zadržení zdůvodnily tím, že plavidlo nerespektovalo zásady námořní plavby.

Na palubě tankeru byla 23členná posádka, v níž většinu tvoří Indové. Podle dnešního prohlášení íránského velvyslanectví v Indii jsou všichni členové posádky v pořádku a stále jsou na palubě. Podle předchozích zpráv je loď i s posádkou v íránském přístavu Bandar-Abbás.

Posádku podle dřívějších informací tvoří 18 indických státních příslušníků a dalších pět členů je z Ruska, Lotyšska a Filipín. Podle ruských zdrojů jsou z Ruska tři námořníci. Rodina jednoho z Indů jménem Didžo uvedla, že je společnost, která tanker provozuje, o celé situaci informovala již minulý týden v pátek. "Didžo rodinu nekontaktoval a ani my jsme ho po zadržení tankeru nemohli kontaktovat," uvedl se slzami v očích otec 26letého Inda.

Íránci loď zadrželi několik hodin potom, co nejvyšší soud Gibraltaru rozhodl prodloužit o dalších 30 dní termín pro zadržení íránského tankeru Grace 1. Ten je u Gibraltaru od 4. července kvůli podezření, že přepravoval ropu do Sýrie, což Evropská unie považuje za porušení svých protisyrských sankcí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je úterý 14. července 2020

Očekáváme v 23:00 19°C

Celá předpověď