Británie překonala hranici 30.000 obětí, Německo uvolňuje opatření

foto Muž v roušce prochází kolem znaku eura před sídlem Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem, 5. května 2020.

Berlín/Moskva/Madrid - Stovky nových obětí ohlásily Španělsko, Francie, Itálie i Británie, kde už oficiální bilance překonala 30.000 zemřelých. Vlády Německa či Nizozemska zároveň oznamovaly plány na zmírňování preventivních opatření, která tvrdě dopadají na hospodářský růst EU. Podle Evropské komise letos unii čeká propad o rekordních 7,4 procenta. Pro Česko komise předpovídá propad o 6,2 procenta.

Podle světových zpravodajských agentur už úřady globálně covidu-19 připisují úmrtí více než 258.000 lidí. Nejvíce obětí evidují v USA, kde se koronavirem nakazilo nejméně 1,2 milionu lidí. Nakažených i mrtvých dál přibývá také v Evropě, kde od úterka nejvyšší statistiku obětí hlásí Británie. Dnes překročila hranici 30.000 mrtvých poté, co vláda ohlásila dalších 649 úmrtí. Za den také i díky posílenému testování přibylo 6111 odhalených nákaz, což bylo podle BBC třetí nejvyšší denní číslo za dobu epidemie.

Itálie ohlásila více nových úmrtí než v úterý, když informovala o 369 dodatečných obětech. Podobně tomu bylo u Španělska, kde za den počet zemřelých s koronavirem vzrostl o 244. Předchozí tři dny byly denní přírůstky vždy nižší než 200. Španělský parlament dnes opět prodloužil nouzový stav, který tak potrvá nejméně do 24. května.

V Německu přibylo 947 nakažených a 165 mrtvých. Podle kancléřky Angely Merkelové má země "první fázi pandemie" za sebou, což umožňuje pokračovat v odbourávání preventivních opatření. Po jednání Merkelové s ministerskými předsedy německých spolkových zemí byl oznámen plán otevření všech obchodů či obnovování společenského života. Od druhé poloviny měsíce se budou moci bez diváků hrát zápasy fotbalové bundesligy.

Kromě Německa uvolňují omezení přijatá v boji s koronavirem, případně takový postup oznamují, i další země včetně Slovenska, Nizozemska, Belgie či Turecka. Na Slovensku otevřely dnes i větší prodejny a s omezeními i další provozy včetně služeb. Počet nových potvrzených případů koronaviru je zde již 11 dnů v řadě pouze jednociferný. Rakousko, které omezení zmírňuje od poloviny dubna, dnes ovšem prodloužilo do konce měsíce zdravotní hraniční kontroly, včetně na hranicích s ČR.

Vrchol koronavirové epidemie podle všeho naopak stále čeká Rusko, které čtvrtý den za sebou zaznamenalo více než 10.000 nových nakažených a celkem jich je už registrováno 165.929. Bilance úmrtí se drží na relativně nízké úrovni. Celkem dosud v zemi podle krizového štábu zemřelo 1537 infikovaných.

Podle nově zveřejněných zjištění vědců z londýnské univerzity UCL, se koronavirus z Číny rozšířil ještě před koncem loňského roku. Genetici na základě odhalených mutací usuzují, že virus je nyní ve fázi adaptace na lidského hostitele.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 18. ledna 2021

Očekáváme v 1:00 1°C

Celá předpověď