Británie oslaví 70 let královny na trůně přehlídkou, dostihy i soutěží pudinků

foto Ilustrační foto - Britská královna Alžběta II. pronesla vánoční poselství.

Londýn - Británie chystá velkolepé oslavy 70 let královny Alžběty II. na trůně, podrobný program dnes zveřejnil Buckinghamský palác. Čtyřdenní slávu na začátku června zahájí vojenská přehlídka 1400 mužů, 200 koní a za doprovodu 400 hudebníků. Následovat bude mše v londýnské katedrále svatého Pavla, královna se pojede podívat i na dostihy v Epsom Downs.

V sobotu 4. června sídlo britské monarchie rozezní hudba v podání několika světoznámých interpretů, jak slibuje program. Koncert bude přenášet veřejnoprávní stanice BBC a obyvatelé Británie se od února mohou hlásit do loterie o vstupenky na vystoupení.

Už v pondělí začne také poměrně nečekaná část programu - soutěž o nejlepší recept na pudink na oslavu královniny vlády. Kvalitu a chuť pokrmů bude hodnotit odborná porota včetně britské spisovatelky a specialistky na gastronomii Mary Berryové nebo novozélandské šéfkuchařky Moniky Galettiové. Vítězný recept porota zveřejní a moučník se bude podávat na obědě během červnového víkendu oslav jubilea.

Na počest platinového jubilea nechala iniciativa The Queen’s Green Canopy (QGC) vysadit více než 60.000 stromů, s výsadbou se začalo před několika měsíci v období vhodném k sázení stromů. Stromy sázejí města, hrabství, školy nebo například skauti, píše QGC na svých stránkách. Iniciativu podporuje královna a je součástí oficiálního programu.

Alžběta II. usedla na britský trůn 6. února 1952 ve svých 25 letech. Oslavy se už několik let konají v letních měsících, zejména kvůli lepšímu počasí. Podle BBC není zřejmé, kterých částí oslav se zúčastní královna osobně. Důvodem pro absenci by mohl být zdravotní stav 95leté panovnice, která loni v říjnu strávila jednu noc v nemocnici. Na většině oslav bude zřejmě monarchii zastupovat korunní princ Charles s manželkou Camillou, případně další členové královské rodiny.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je neděle 22. května 2022

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď