Británie má přes sto obětí nemoci z koronaviru, uzavře školy

foto Prázdný Westminsterský most v Londýně.

Londýn - Počet obětí nemoci z koronaviru překonal v Británii hranici sta a potvrzených případů nákazy už je více než 2600. S odvoláním na ministerstvo zdravotnictví o tom dnes informoval zpravodajský web BBC. Premiér Boris Johnson oznámil, že od příštího týdne se až do odvolání zavřou všechny školy v zemi. Skotská vláda uvedla, že kvůli pandemii odložila plány na uspořádání dalšího referenda o nezávislosti ještě v letošním roce.

Onemocnění COVID-19 podlehlo podle aktuálních údajů britského ministerstva zdravotnictví už 104 lidí. Za posledních 24 hodin tak přibylo 33 mrtvých. Kromě jediného všichni zemřeli v Anglii. Potvrzených případů nákazy Británie dnes hlásí 2626. Od počátku epidemie v zemi zdravotníci otestovali již přes 56.000 lidí.

Kvůli šíření koronaviru se dnes Skotsko, Wales a Severní Irsko rozhodly uzavřít školy. Johnson na večerní tiskové konferenci oznámil, že se školy zavřou v pátek zavřou v celé zemi, tedy i v Anglii, a zavřené zůstanou do odvolání. Výjimku budou mít jen děti "klíčových" pracovníků, tedy především lékařů, zdravotních sester či policistů, které budou do škol dále moci chodit. Od soboty zůstanou zavřené také školky a univerzity.

Agentura Reuters upozornila, že Johnsonova vláda k uzavření škol přistoupila poté, co měla řada ředitelů stále větší problém udržet zařízení v chodu. Mnoho učitelů totiž kvůli podezření z nakažení koronavirem skončilo v domácí karanténě.

Jak dlouho budou školy zavřené, není jasné. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová uvedla, že nedokáže zaručit, že se otevřou před letními prázdninami.

Johnson rovněž zdůraznil, že v případě potřeby přijme další opatření proti šíření viru. Britská vláda čelí v posledních týdnech kritice z řad politiků, odborníků i obyvatel země kvůli postupu v boji s pandemií koronaviru. Na rozdíl od řady jiných evropských zemí nepřistoupila k drastickým opatřením, jako je například omezování pohybu. Dnes ale Johnson na dotaz novinářů nevyloučil, že by vláda mohla kvůli šíření koronaviru uzavřít celá města včetně Londýna.

Přechodné období, ve kterém se Británie ocitla po odchodu z Evropské unie 31. ledna, ovšem Johnson prodloužit nehodlá. Navzdory pandemii chce tak Londýn s Bruselem dohodu o budoucích vztazích po brexitu nadále dojednat do konce roku.

Skotská vláda naopak kvůli koronaviru odložila plány na uspořádání dalšího referenda o nezávislosti ve druhé polovině tohoto roku. Přerušení příprav podle ministra skotské vlády Mikea Russella umožní soustředit se plně na boj proti šíření nákazy.

Koronavirus zasáhl také do plánů královské rodiny. Vnučka Alžběty II. Beatrice dnes oznámila, že výrazně zmenší svou svatbu plánovanou na květen. Zcela zruší například recepci v Buckinghamském paláci. Panovnice už v úterý oznámila, že ruší řadu tradičních akcí plánovaných na následující dny a ve čtvrtek se vydá z Londýna na svůj hrad Windsor, kde stráví Velikonoce. Podle agentury Reuters Alžběta II. hlavní město opouští o týden dříve než před Velkonocemi v předchozích letech.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 24. května 2020

Očekáváme v 1:00 11°C

Celá předpověď