Británie dnes ohlásila nejvíce úmrtí souvisejících s koronavirem od března

foto Cestující na letišti v Londýně. Ilustrační foto. 

Londýn - Británie dnes ohlásila 223 nových úmrtí pacientů, kteří se nakazili koronavirem. Jde o nejhorší denní bilanci úmrtí od března, upozornila agentura Reuters. Britské úřady dnes zároveň informovaly o 43.738 nových případech infekce. Předchozí den překonal hlášený počet nově prokázaných koronavirových nákaz 49.000, a dostal se tak na maximum od poloviny července.

Mnoho odborníků kvůli zhoršující se epidemické situaci vyzývá britskou vládu, aby znovu zavedla koronavirová omezení a zrychlila očkování posilující dávkou vakcíny proti covidu-19, uvedla dnes agentura AP. V červenci britský kabinet zrušil většinu omezení, která v zemi platila více než rok, včetně zakrývání dýchacích cest ve vnitřních prostorách a pravidel limitujících sociální kontakty.

Po zrušení protikoronavirových pravidel se lidé rychle vrátili k chování, na které byli zvyklí před pandemií. Roušky a omezování sociálních kontaktů z většiny míst v Anglii vymizely, přestože ve Skotsku zůstalo nastavení přísnější. Ani v obchodech, kde jsou roušky doporučeny, ani londýnské veřejné dopravě, kde jsou povinné, je lidé vždy nenosí. Od plánu, že by vstup na koncerty, další kulturní události a do nočních podniků měl být podmíněn očkováním, vláda nakonec kvůli kritice zákonodárců upustila, i když Skotsko tento měsíc program takzvaných očkovacích pasů zavedlo.

Milionům lidí v Británii je nabízena třetí, takzvaná posilují dávka vakcíny. Program očkování třetí dávkou ale podle kritiků postupuje příliš pomalu. Více než polovina lidí, kteří mají na přeočkování nárok, toho ještě nevyužila.

Kancelář premiéra Borise Johnsona dnes Brity vyzvala, aby s přeočkováním neotáleli. "Nejdůležitější je, aby veřejnost pochopila zásadní význam programu přeočkování (...) a že očkování posilující dávkou je stejně důležité jako očkování první a druhou dávkou," citovala kancelář stanice BBC.

Počty nově nakažených v Británii jsou aktuálně značně vyšší než v jiných západních evropských zemích a za poslední měsíc tento údaj zaznamenal 60procentní nárůst, uvedla v pondělí agentura Reuters.

Studie podle Reuters ukazují, že případů přibývá zejména mezi dětmi, které se v září vrátily do školy. Nicméně vzhledem k tomu, že zhruba dvě třetiny dospělé populace mají dokončené očkování proti covidu-19, je riziko hospitalizace a úmrtí všeobecně výrazně nižší. Agentura AP podotkla, že počty úmrtí hlášené v posledních dnech jsou výrazně nižší než v dobách, kdy přibývalo podobně infekcí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 5. července 2022

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď