Británie dá 1,2 miliardy liber do superpočítače na předpověď počasí

foto Superpočítač - ilustrační foto.

Londýn - Britská vláda investuje 1,2 miliardy liber (35,8 miliardy Kč) do nového superpočítače, který bude poskytovat přesnější předpovědi počasí a klimatu. Podle vlády bude nejvýkonnější na světě, informovala agentura Reuters.

Superpočítač bude mít k dispozici meteorologický úřad, kterému má pomoci k přesnější předpovědi bouří, výběru nejvhodnějších míst pro protipovodňovou ochranu a předpovědi změn globálního klimatu. Umožní také lepší předpovědi pro letiště, aby mohla lépe plánovat a zvládnout případné narušení dopravy, a poskytne detailní informace energetickému sektoru, aby mohl zabránit případným výpadkům energie a přepětí.

Současnému superpočítači, který má k dispozici meteorologický úřad, skončí životnost v roce 2022. Patří přitom mezi 50 nejvýkonnějších na světě. Nový superpočítač v první fázi zvýší počítačovou kapacitu úřadu šestinásobně.

Nový počítač bude největší investicí ve 170leté historii organizace. Současný superpočítač stál 97 milionů liber, cena za nový počítač zahrnuje nejen samotný hardware, ale i náklady na provoz v příštích deseti letech. Po pěti letech je naplánován velký upgrade, který by měl zvýšit výkonnost počítače na trojnásobek, upozornil server BBC.

Meteorologický úřad každý den přijme více než 200 miliard hlášení ze satelitů, meteorologických stanic a bójí na moři. Aby byly předpovědi lepší, je nutné zpracovat více dat rychleji a přesněji provést simulaci atmosféry. Vypracování toho, zda letní liják zaplaví určitý dům či silnici vyžaduje stále výkonnější počítače.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je sobota 26. září 2020

Očekáváme v 5:00 9°C

Celá předpověď