Senát z Hradu informace o Zemanově stavu nedostal, obrátil se na nemocnici

foto Předseda Senátu Miloš Vystrčil.

Praha - Kancelář prezidenta republiky dosud neodpověděla předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS) na pondělní dotaz, jaká je prognóza zdravotního stavu Miloše Zemana a zda je schopen zastávat svůj úřad. Vystrčil se proto obrátil se stejnou žádostí na Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN), kde se Zeman léčí, a na jeho ošetřujícího lékaře a současně ředitele ÚVN Miroslava Zavorala. Vystrčil to dnes řekl novinářům. Na adresu Zemanových spolupracovníků předseda Senátu prohlásil, že prezident není v dobrých rukou. Pracovníci prezidentské kanceláře podle Vystrčilova mínění činí kroky, s nimiž by Zeman ne vždy souhlasil. Vedoucí prezidentovy kanceláře Vratislav Mynář na dotaz ČTK sdělil, že se k situaci vyjádří začátkem příštího týdne.

Fotogalerie

"Po dohodě s rodinou pana prezidenta se chystám na počátku příštího týdne veřejně vystoupit a vyvrátit lži, které se šíří," uvedl Mynář. Na dotaz, zda prezidentská kancelář vyhoví pondělní Vystrčilově žádosti, nereagoval.

"Táži se nemocnice i profesora Zavorala jako lékaře, jak to s panem prezidentem je z hlediska jeho způsobilosti vykonávat svůj úřad. Očekávám že pan ředitel nemocnice bude rychlejší, než je Kancelář prezidenta republiky," prohlásil Vystrčil. Senátory podle něj nezajímá, s čím se prezident léčí, ale v jakém je stavu a jaká je prognóza jeho fungování jako hlavy státu. Zda například bude schopen přijmout demisi současné vlády, kterou dosluhující premiér Andrej Babiš (ANO) musí předložit po ustavující schůzi nové Sněmovny, která se v povolebním složení sejde poprvé 8. listopadu.

Video: Senát z Hradu informace o Zemanově stavu nedostal, obrátil se na nemocnici
15.10.2021, 19:20, autor: ČTK/Hynek Beran, zdroj: ČTK/PR

Informace o stavu hlavy státu jsou důležité pro případné jednání o přenesení prezidentských pravomocí na další ústavní činitele po dobu Zemanovy indispozice, která by byla možná se souhlasem obou parlamentních komor. "Pokud po 8. listopadu ta situace bude stejná a nevyjasní se, tak aktivace článku 66 je reálnou možností," uvedl Vystrčil. Podle něj by to nebylo sesazení prezidenta, ale pouze dočasné přenesení jeho pravomocí na premiéra a předsedu Sněmovny. Vystrčil nevyloučil, že by se Senát sešel ještě dříve než kolem 8. listopadu. Bude záležet na tom, jak se situace bude vyvíjet, podotkl předseda Senátu.

"Musíme s jistotou vědět, že pan prezident nekoná, že nechce konat, nebo že nemůže konat," uvedl k tomu místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer. Pokud Senát do listopadové schůze Sněmovny lékařská dobrozdání o Zemanově stavu mít nebude, senátoři se budou muset rozhodovat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, dodal Oberfalzer. Senát na příští měsíc plánuje schůzi na 5. listopadu.

Vystrčil si myslí, že Zeman s ohledem na vyjádření představitelů prezidentské kanceláře, které nepůsobí důvěryhodně, "není v dobrých rukou". "Nejsem si jistý, že všechny kroky, které jsou činěny Kanceláří prezidenta republiky, jsou s panem prezidentem konzultovány a že s nimi se všemi souhlasil," prohlásil Vystrčil. Některé věci by Zeman podle Vystrčilova přesvědčení neschválil.

Stejně jako Oberfalzer se Vystrčil pozastavil nad čtvrteční návštěvou dosavadního předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u Zemana, kterou provázejí nejasnosti a protichůdná tvrzení. "Působí to na mě velmi zvláštně," řekl Vystrčil. Zeman podle Vondráčka během schůzky podepsal rozhodnutí o svolání zasedání Sněmovny, o pravosti podpisu panují pochybnosti. "Byl to akt, který proběhl vlastně zcela vskrytu," podotkl Oberfalzer. Podle něj to není přijatelné.

Místopředsedu Senátu Jiřího Růžičku z klubu Starostů přístup prezidentské kanceláře nepřekvapuje s ohledem na to, že za poslední měsíce poskytuje "nepřesné informace, mlžení a polopravdy, někdy i jasné nepravdy". "Je namístě, aby Kancelář prezidenta republiky skončila se svou prapodivnou stínohrou a podala jasné informace," dodal Růžička. Předseda senátního bezpečnostního výboru Pavel Fischer (nezávislý) uvedl na svém facebooku, že nová Sněmovna by měla "neprodleně ustanovit vyšetřovací komisi, která se bude zabývat činností Kanceláře prezidenta republiky".

Zeman byl hospitalizován v neděli po poledni a je nyní umístěn na oddělení intenzivní medicíny Ústřední vojenské nemocnice. Zavoral v neděli oznámil, že Zeman byl do nemocnice převezen kvůli komplikacím, které provázejí jeho chronické onemocnění. Přesnou diagnózu Zavoral nesdělil, protože k tomu neměl pacientův souhlas. Neuvedl ani, jak dlouho Zeman v nemocnici bude. Mluvčí nemocnice v pondělí ČTK řekla, že Zemanův stav je stabilizovaný. Podle mluvčího Hradu prezident tento týden jedl meruňkové knedlíky nebo vinnou klobásu a vyžádal si knihu o Winstonu Churchillovi. Nemocnice uvedla, že nemůže nést zodpovědnost za vyjádření jiných subjektů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je sobota 4. prosince 2021

Očekáváme v 5:00 0°C

Celá předpověď