Brexitoví vyjednávači EU a Británie se dohodli na další schůzce

foto Ilustrační foto - Unijní vyjednavač Michel Barnier přichází v Bruselu na summit EU k potvrzení dohody o brexitu.

Brusel/Londýn - Britský ministr pro brexit Stephen Barclay a vyjednávač Evropské unie Michel Barnier se na dnešním setkání dohodli, že se v nadcházejících dnech opět sejdou. Oznámil to podle agentury Reuters tiskový úřad britské vlády. Dnešní jednání, které se týkalo brexitové dohody, označil Londýn za konstruktivní.

"Diskutovali o dalších krocích týkajících se vystoupení Spojeného království z Evropské unie a zjišťovali, zda lze najít cestu, která by byla přijatelná pro britský parlament a Evropskou unii," uvedl tiskový úřad britské vlády.

Britská premiérka Theresa Mayová si od dalšího vyjednání slibuje změny v brexitové dohodě, které britský parlament přesvědčí k souhlasu s ujednáním. EU však dala opakovaně najevo, že podmínky dohody měnit nebude, nevylučuje ale úpravu nezávazné doprovodné politické deklarace.

Hlavním sporným bodem v brexitové dohodě je takzvaná irská pojistka, která má zabránit vzniku hraničních kontrol mezi Irskou republikou a Severním Irskem. EU a také Británie si udržení režimu bez hraničních kontrol přejí, ale řada britských poslanců kritizuje podmínky pojistky, neboť v nich vidí riziko dlouhodobého připoutání Spojeného království k unijním strukturám.

Británie chce z EU odejít 29. března. Pokud ale parlament brexitovou dohodu neschválí, hrozí neřízené vystoupení z evropského bloku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je středa 29. ledna 2020

Očekáváme v 5:00 1°C

Celá předpověď