Brazílie vydřela výhru nad Kostarikou, Nigérie porazila Island

foto Skupina E na fotbalovém MS, zápas Brazílie - Kostarika v Petrohradě. Philippe Coutinho (uprostřed) z Brazílie střílí gól.

Moskva - Fotbalisté Brazílie ve svém druhém utkání na mistrovství světa v Rusku udolali Kostariku 2:0 a napravili úvodní remízu 1:1 se Švýcarskem. Největší favorit na zlato rozhodl v Petrohradu o vítězství až v nastavení, v jehož první minutě se trefil Philippe Coutinho a v sedmé hvězdný Neymar. "Kanárci" se ve skupině E přiblížili k očekávanému postupu. Švýcarsko otočilo zápas se Srbskem a vyhrálo 2:1. Nigérie porazila ve svém druhém utkání na MS Island 2:0 a udržela naději na postup do osmifinále.

Pětinásobní mistři světa vedou tabulku se čtyřmi body o jeden před druhým Srbskem, které večer nastoupí proti třetímu Švýcarsku. Brazilcům bez ohledu na další výsledky stačí k postupu do osmifinále v závěrečném duelu skupiny se Srbskem neprohrát. Naopak Kostarika utrpěla čtvrtou prohru za sebou a už ztratila naději na účast ve vyřazovacích bojích.

Brazílie výhrou ukončila sérii bez vítězství na MS, která v součtu s nepovedeným závěrem minulého mistrovství světa na domácí půdě před čtyřmi lety trvala tři zápasy. Šlo o nejhorší šňůru "Kanárků" od závěrečných turnajů v letech 1974 až 1978.

Brazílie v prvním poločase navázala na trápení z prvního utkání se Švýcarskem. V úvodu dokonce jako první zahrozili Kostaričané, Borges však z dobré pozice zamířil mimo.

"Kanárci" přidali až v druhé části úvodního dějství. Gól Gabriela Jesúse ve 26. minutě ale správně neplatil kvůli ofsajdu a o minutu později kostarický brankář Navas dobře vyběhl proti Neymarovi, takže ten neměl prostor pro zakončení. Neprosadil se ani Marcelo.

Po přestávce nahradil Williana Costa a Brazilci začali velkým náporem. Gabriel Jesus však ve 49. minutě hlavou trefil jen břevno a vzápětí Coutinhovu střelu srazil obránce na roh.

Pětinásobní šampioni se v koncovce dál trápili. Nejdražšího hráče světa Neymara, který jen těsně před šampionátem stihl doléčit operovanou nohu, vychytal Navas a 20 minut před koncem brazilský kanonýr minul.

Neymar smutně rozhazoval rukama i v 78. minutě. Útočník Paris St. Germain po lehkém zatažení od bránícího Gonzáleze upadl a sudí Kuipers odpískal penaltu, ale po zhlédnutí videa verdikt změnil. Poprvé v historii MS tak nová technologie zrušila původně nařízený pokutový kop.

Kostaričané s nejstarším týmem na šampionátu v Rusku povolili až v nastavení. Po Marcelově centru vyhrál hlavičkový souboj Firmino, Jesus jemně tečoval míč a nabíhající Coutinho zblízka prostřelil Navase. Navázal tak na svůj gól z prvního duelu se Švýcarskem.

Závěr Brazilci s přehledem kontrolovali a v sedmé minutě nastavení přidali pojistku. Costa přiťukl Neymarovi, ten zblízka doklepl míč do sítě a zlomil své trápení v Rusku. Po závěrečném hvizdu se rozplakal.

Švýcaři otočili po gólu v 90. minutě zápas se Srbskem

Fotbalisté Švýcarska otočili zápas se Srbskem a vyhráli 2:1. Od páté minuty sice v Kaliningradu prohrávali po gólu Aleksandara Mitroviče, po přestávce ale nejprve vyrovnal Granit Xhaka a po úniku v 90. minutě rozhodl Xherdan Shaqiri.

Zápas, který měl i politický podtext, protože Srbsko neuznává samostatnost Kosova, z nějž pochází několik hráčů Švýcarska, začali lépe Srbové. Už v páté minutě zahrozil Mitrovič, který nejprve hlavičkoval vedle, ale vzápětí dostal šanci na reparát a po centru Tadiče otevřel skóre.

Ve svižné první půli poté převzali iniciativu Švýcaři a v 10. minutě mohl vyrovnat Dzemaili, který v dobré pozici střílel z voleje mimo. Po půlhodině hry se po rychlé kombinaci dostal za srbskou obranu opět Dzemaili, ale i když byl sám před brankářem, nedokázal v těžké pozici dobře zamířit.

Srbové se od úvodního gólu především bránili a v útoku se připomněli až v závěru prvního poločasu. Nejprve nedokázali po rohovém kopu zakončit Tadič ani Matič a chvíli na to neuspěl znovu Tadič, který pohotově vystřelil po přiklepnutí od Milinkoviče-Saviče.

Krátce po přestávce nejprve hlavičkoval Mitrovič těsně nad, ale z protiútoku Švýcaři vyrovnali. Shaqiriho střelu ještě zblokoval obránce Kolarov, ale k míči se dostal Xhaka, který se prosadil ranou k pravé tyči. Chvíli poté už mohli Švýcaři vést, ale Shaqiriho střela z rohu vápna trefila tyč.

Srbové sice mohli cítit křivdu, když sudí místo penalty za jasné fauly hned dvou obránců na Mitroviče odpískal útočný faul, ale závěr zápasu vůbec nezvládli. V 90. minutě přišli při útočné akci o míč, soupeř rychle rozehrál, Shaqiri šel zcela sám na brankáře Stojkoviče a s přehledem rozhodl.

Švýcaři tak mají v tabulce skupiny E po dvou kolech čtyři body stejně jako Brazílie. Srbové, kteří dnes promarnili šanci zajistit si v předstihu místo v osmifinále, jsou o bod zpět na třetí příčce. Poslední je bez bodu i šance na postup Kostarika, s kterou se na závěr utkají Švýcaři. Srbové si zahrají o postup s Brazílií.

Nigérie na MS porazila 2:0 Island a udržela naději na postup

Fotbalisté Nigérie porazili v druhém utkání na mistrovství světa Island 2:0 a udrželi naději na postup do osmifinále. Ve skupině D se posunuli na druhé místo, Island je třetí o skóre před Argentinou. Vedoucí Chorvatsko už má jistotu postupu.

Nigerijci během prvního poločasu ani jednou nevystřelili, což se naposledy na MS stalo Jihokorejcům před čtyřmi roky proti Alžírsku. Po změně stran ale přidali v ofenzivě a dvěma zásahy zápas rozhodl útočník Ahmed Musa, jenž se se čtyřmi góly stal historicky nejlepším střelcem "Superorlů" na MS.

V posledním zápase se Nigérie v úterý utká s Argentinou, jež bude potřebovat zvítězit, aby měla šanci postoupit do vyřazovacích bojů. Island čeká duel o všechno s Chorvatskem.

Trenér Nigérie Gernot Rohr po nevydařeném úvodním duelu s Chorvatskem (0:2) změnil formaci na 3-5-2 a udělal tři změny v sestavě. V základní jedenáctce dostali šanci Musa, Iheanacho a Omeruo. Island též nastoupil v jiném rozestavení oproti remíze 1:1 s Argentinou. Bödvarssonův start namísto záložníka Hallfredssona znamenal změnu na 4-4-2, zraněného křídelního hráče Jóhanna Berga Gudmundssona pak nahradil Gislason.

Už ve třetí minutě se musel zaskvět nigerijský gólman Uzoho proti přímému kopu špílmachra Islandu Gylfiho Sigurdssona. Další střela záložníka Evertonu zpoza vápna už mladému brankáři starosti nepřidělala.

Průběh prvního poločasu pak dlouho nepřinášel výraznou příležitost, až v jeho závěru Islanďané dvakrát mohli udeřit. Znovu u toho byl Gylfi Sigurdsson, po jehož přímém kopu nejprve Finnbogason nedokázal míč usměrnit do sítě. Ani rohový kop pak Seveřanům nepomohl, Bödvarsson hlavou mířil vedle.

Zatímco v úvodním dějství nepředvedli Nigerijci dopředu téměř nic, po změně stran zaúřadovali. Etebova střela ještě Halldórssonovi nenadělala problémy, ve 49. minutě už ale inkasoval, poté co se africkému celku vydařil protiútok.

Moses proběhl s míčem po pravé straně a nacentroval do vápna na Musu, který si balon umně zpracoval, vyřadil obránce ze hry a nedal Halldórssonovi šanci. Stal se prvním Nigerijcem, který skóroval na dvou světových šampionátech.

"Superorly" vstřelená branka nastartovala, namísto bránění těsného náskoku se snažili definitivně rozhodnout. Ndidiho tečovaná rána ani Mosesova střela z úhlu gólem neskončila, Musův pokus ze 74. minuty orazítkoval břevno. O minutu později už se ale kmenový hráč Leicesteru radoval. Poradil si s obráncem Árnasonem, položil si i brankáře Halldórssona a zakončil do odkryté branky.

V 83. minutě mohl Gylfi Sigurdsson vykřesat naději pro severský tým poté, co střídající Ebuehi fauloval ve vápně Finnbogasona, z penaltového puntíku však přestřelil branku. V závěru nepřekonal Uzoha ani forvard Augsburgu Finnbogason.

Statistika pátečních zápasů MS:

--------

Skupina D:

Nigérie - Island 2:0 (0:0)

Branky: 49. a 75. Musa. Rozhodčí: Conger - Lount (oba N. Zél.), Makasini (Tonga) - Irrati (video, It.). ŽK: Idowu (Nig.). Diváci: 40.904.

Nigérie: Uzoho - Omeruo, Troost-Ekong, Balogun - Moses, Etebo (90. Iwobi), Mikel, Ndidi, Idowu (46. Ebuehi) - Musa, Iheanacho (85. Ighalo). Trenér: Rohr.

Island: Halldórsson - Sävarsson, Árnason, R. Sigurdsson (65. Ingason), Magnússon - Gíslason, Gunnarsson (87. A. Skúlason), G. Sigurdsson, Bjarnason - Bödvarsson (71. Sigurdarson), Finnbogason. Trenér: Hallgrímsson.

1. Chorvatsko 2 2 0 0 5:0 6
2. Nigérie 2 1 0 1 2:2 3
3. Island 2 0 1 1 1:3 1
4. Argentina 2 0 1 1 1:4 1

Skupina E:

Brazílie - Kostarika 2:0 (0:0)

Branky: 90.+1 Coutinho, 90.+7 Neymar. Rozhodčí: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra - Makkelie (video, všichni Niz.). ŽK: Neymar, Coutinho - Acosta. Diváci: 64.468.

Brazílie: Alisson - Fagner, Silva, Miranda, Marcelo - Casemiro, Paulinho (68. Firmino) - Willian (46. Costa), Coutinho, Neymar - Gabriel Jesus (90.+3 Fernandinho). Trenér: Tite.

Kostarika: Navas - Gamboa (75. Calvo), González, Acosta, Duarte, Oviedo - Venegas, Guzmán (83. Tejeda), Borges, Ruiz - Ureňa (54. Bolaňos). Trenér: Ramírez.

Srbsko - Švýcarsko 1:2 (1:0)

Branky: 5. Mitrovič - 52. Xhaka, 90. Shaqiri. Rozhodčí: Brych - Borsch, Lupp - Zwayer (video, všichni Něm.). ŽK: Milinkovič-Savič, Milivojevič, Matič, Mitrovič - Shaqiri. Diváci: 33.167.

Srbsko: Stojkovič - Ivanovič, Milenkovič, Tošič, Kolarov - Tadič, Matič, Milinkovič-Savič, Milivojevič (82. Radonjič), Kostič (64. Ljajič) - Mitrovič. Trenér: Krstajič.

Švýcarsko: Sommer - Lichtsteiner, Schär, Akanji, Rodriguez - Shaqiri, Behrami, Dzemaili (73. Embolo), Xhaka, Zuber (90.+3 Drmic) - Seferovic (46. Gavranovic). Trenér: Petkovic.

1. Brazílie 2 1 1 0 3:1 4
2. Švýcarsko 2 1 1 0 3:2 4
3. Srbsko 2 1 0 1 2:2 3
4. Kostarika 2 0 0 2 0:3 0

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK