Ve světě přibývá nakažených, v Evropě se omezení zmírňují

foto Ženy v rouškách čekají na testování na nemoc covid-19 na školním basketbalovém hřišti v brazilské metropoli Brasília, 26. května 2020.

Moskva/Brasília/Washington - Spojené státy, Brazílie, Rusko, Mexiko či Peru dnes ohlásily další tisíce potvrzených případů nákazy koronavirem a stovky až tisíce dalších mrtvých s nemocí covid-19. V Evropě zatím denní přírůstky nakažených i obětí klesají a země pokračují ve zmírňování protikoronavirových restrikcí. Evropská komise chce v rámci pokrizové obnovy evropských ekonomik poskytnout členským zemím EU 750 miliard eur (přes 20 bilionů Kč). Prezidenti a premiéři zemí EU budou o návrhu fondu obnovy a víceletého rozpočtu jednat na summitu 19. června.

Brazílie za posledních 24 hodin zaregistrovala dalších 16.324 případů nákazy a 1039 úmrtí. Jihoamerická země s 210 miliony obyvatel potvrdila už 391.222 případů nákazy, z čehož 24.512 pacientů zemřelo. V počtu nakažených jsou před Brazílií celosvětově jen USA. Po Brazílii je druhou nejpostiženější zemí v Latinské Americe Peru, které má podle statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) bezmála 130.000 nakažených.

V USA, které jsou co do počtu obětí i nakažených nejhůře zasaženou zemí světa, od propuknutí pandemie zemřelo podle JHU 99.674 lidí z celkového počtu bezmála 1,7 milionu nakažených. Křivky údajů ale klesají: USA třetí den za sebou registrují méně než 700 nových úmrtí s covidem-19.

Rusko ohlásilo 161 úmrtí po nákaze koronavirem za uplynulých 24 hodin, čímž celkový počet úmrtí dosáhl 3968. O den dříve oznámilo rekordních 174 úmrtí, ale dnešní údaj je druhý nejvyšší od počátku pandemie.

Německo za uplynulý den zaznamenalo 362 nových případů nákazy, dalších 47 pacientů v souvislosti s covidem-19 zemřelo. Německá kancléřka Angela Merkelová dnes varovala, že země je stále na počátku pandemie, a lidé by proto neměli povolovat v bdělosti. Německý ministr zahraničí Heiko Maas potvrdil, že Německo k 15. červnu zruší varování pro turisty před cestami do 26 zemí EU včetně Česka.

V Británii, nejpostiženější evropské zemi, přibylo za 24 hodin dalších 412 lidí, kteří zemřeli s covidem-19. Celková bilance tak vzrostla na 37.460 mrtvých. V Itálii, která zůstává třetí nejhůře postiženou zemí světa, počet úmrtí v souvislosti s koronavirem stoupl za poslední den o 117 na 33.072. Ve Francii za uplynulých 24 hodin zemřelo 66 lidí s covidem-19, a celková bilance tak vzrostla na 28.596. Denní přírůstek nakažených i počet hospitalizovaných ve Francii dál klesají.

Španělsko dnes oznámilo, že za posledních 24 hodin zemřel jen jediný další pacient s covidem-19. Celková bilance zemřelých vzrostla na 27.118 lidí. Země dnes zahájila desetidenní státní smutek za oběti koronaviru.

V mnoha evropských zemích pokračuje uvolňování opatření přijatých kvůli pandemii. Polský premiér Mateusz Morawiecki oznámil, že od soboty 30. května bude možné vyjít do otevřeného veřejného prostoru bez roušek, ty ale zůstanou povinné v obchodech, kostelech a podobně. Od 6. června se otevřou kina, divadla, masážní salony, solária, posilovny a fitness.

Další uvolnění omezení oznámila švýcarská vláda, která chce do 6. července obnovit volný pohyb se všemi zeměmi schengenského prostoru. Řecko hodlá od poloviny června povolit cestovatelům z asi dvou desítek zemí včetně států střední Evropy vstup bez nutnosti následné karantény.

Lucembursko dnes začalo s testováním celé své populace na koronavirus. V příštích devíti týdnech otestuje kromě svých občanů i lidi, kteří do země přijíždějí za prací přes hranice.

Po celém světě se dál pokračuje ve vývoji léků a vakcíny proti covidu-19. Americká společnost Novavax, která se rovněž pokouší o vývoj vakcíny, dnes oznámila, že chce rozšířit kapacity a kupuje proto firmu Praha Vaccines, která vlastní závod v Bohumili u Kostelce nad Černými lesy.

Pochybnosti panují kolem používání léku proti malárii hydroxychlorochin při léčbě covidu-19. Po nedávné studii v časopisu The Lancet dočasně zastavila jeho testování Světová zdravotnická organizace (WJO). Ode dneška ho přestávají užívat i Francie, Belgie a Itálie.

WHO dnes oznámila, že zakládá vlastní nadaci, přes níž budou moci přispívat na činnost organizace i soukromí dárci.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je pondělí 12. dubna 2021

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď