Nákaza řádí v Latinské Americe, Evropa dál zmírňuje opatření

foto Pacienti s koronavirem leží na lůžkách v polní nemocnici v tělocvičně v Santo Andre, na okraji Sao Paula (na snímku z 9. června 2020).

Brasília/Lima/Berlín/Moskva - Vysoká čísla nových případů nákazy koronavirem a rostoucí počet obětí nadále hlásí Brazílie i další latinskoamerické země. V Evropě mezitím pokračuje uvolňování protikoronavirových opatření: Německo od poloviny června ukončí kontroly na svých hranicích, Maďarsko od pátku otevře hraniční přechody s Chorvatskem a Rakousko příští týden zruší kontroly na hranicích s Itálií. Od soboty své hranice se členskými zeměmi EU otevře také Polsko.

V Brazílii, největší latinskoamerické zemi, se dosud nákaza potvrdila u 739.503 lidí, z nichž 38.406 zemřelo a 311.064 se uzdravilo, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Země s 212 miliony obyvatel je v počtu nakažených druhou nejpostiženější zemí světa po Spojených státech, v počtu obětí pak třetí. Nejvíce mrtvých, přes 111.000 hlásí USA, druhá je se zhruba 41.000 Británie.

Počty nakažených i úmrtí výrazně přibývají také v dalších latinskoamerických zemích, které podle Světové zdravotnické organizace (WHO) ještě nedosáhly vrcholu pandemie. V celé Latinské Americe evidují 1,4 milionu případů koronaviru, z toho 70.000 lidí zemřelo.

V Peru, druhé nejpostiženější jihoamerické zemi, se nakazilo už přes 200.000 lidí, obětí je 5738. Vrchol epidemie za sebou nemá ani Mexiko, kde v posledních dnech přibývá přes 4000 nakažených denně. Mexické letovisko Cancún nicméně už přivítalo první turisty. Rekordní počet úmrtí s covidem-19 za posledních 24 hodin zaznamenali například v Kolumbii, kde se bilance zvýšila na 42.078 nakažených se 1372 oběťmi.

Rusko ohlásilo 8404 nových případů nákazy za 24 hodin, což je nejméně za poslední dva týdny, napsala agentura TASS. Celkem se v nejrozlehlejší zemi světa s přibližně 146 miliony obyvatel od počátku pandemie infikovalo 493.657 lidí. V uplynulých 24 hodinách zemřelo 216 lidí s covidem-19, což je podle agentury Interfax druhý nejhorší údaj za celé období.

Vývoj epidemie v Británii, kde za posledních 24 hodin zemřelo s covidem-19 dalších 245 lidí, je podle premiéra Borise Johnsona příznivý. Od pondělí se tak v Anglii budou moci otevřít všechny obchody, zoologické zahrady, safari parky a autokina. Většina anglických dětí se do škol však vrátí až v září.

Německo 15. června ukončí kontroly na svých hranicích zavedené kvůli pandemii. Od dalšího dne bude možné do země ze sousedních států volně cestovat, oznámil ministr vnitra Horst Seehofer. Už dnes přitom spolková republika začne s postupným omezováním kontrol.

Rakousko od 16. června zruší kontroly na hranicích s Itálií, potvrdil rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg. Alpská země od stejného data zruší povinnou karanténu pro občany 31 evropských zemí. Pro cestující z Česka nebo Slovenska omezení neplatí už od 4. června.

Maďarsko a Chorvatsko od pátku zruší omezení na cestování přes společnou hranici, oznámil maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Maďarsko uzavřelo hranice v březnu, ale později zmírnilo toto opatření pro pendlery. Také už hranice otevřelo občanům Česka, Německa, Rakouska, Slovenska, Slovinska a Srbska, připomněla agentura MTI.

Kdo nese odpovědnost za neutěšitelnou situaci na severu Itálie během koronavirové krize, se rozhodla vyšetřit prokuratura města Bergama, které se v únoru stalo ohniskem epidemie v zemi. Podle kritiků italská vláda na šíření nemoci nereagovala dostatečně rychle.

Plošné nošení roušek spolu s omezením pohybu mohou snížit šíření koronaviru na kontrolovatelnou úroveň a také předejít dalším vlnám pandemie. Vyplývá to z dnes zveřejněné studie britských univerzit v Cambridgi a Greenwichi v odborném časopisu Proceedings of the Royal Society A. Výzkumníci podle Reuters naznačují, že pouze omezení pohybu nezabrání koronaviru SARS-CoV-2 v šíření. Pokud ale obyvatelstvo v co největší míře použije roušky, a to včetně těch podomácku vyrobených, dramaticky se může snížit přenos infekce.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je neděle 16. května 2021

Očekáváme v 9:00 12°C

Celá předpověď