Brabec: Více než třetina území ČR je stále ve stádiu sucha

foto Ilustrační foto - Ministr životního prostředí Richard Brabec přichází 9. prosince 2019 v Praze na schůzi vlády.

Praha - Více než třetina území České republiky je stále ve stádiu sucha, a to ve stádiu silného i mimořádného sucha. Ve středních Čechách je dlouhodobě ohroženo Rakovnicko, Kladensko a Mělnicko, aktuálně trpí suchem také okres Beroun. Na setkání středočeských starostů s vedením kraje v Praze to uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Letošní rok byl z hlediska srážek lepší, avšak podle ministra to nestačí. Byť by se na první pohled zdálo, že sucho je pryč, není to podle Brabce pravda. "Problém je v tom, že čelíme šesti letům sucha v řadě a i průměrný rok nezachrání situaci," upozornil.

Pokud příští rok nebude srážkově mimořádný, je podle Brabce velmi pravděpodobné, že se nepodaří vyrovnat nakumulovaný deficit především ve spodních vodách. Ve středních Čechách jsou přitom podle ministra některé oblasti z hlediska sucha již srovnatelné s jižní Moravou. Problém se má částečně vyřešit například přivedením vody z Želivky.

Brabec připomněl, že z Operačního programu Životní prostředí bylo v období 2014 až 2020 na projekty spojené se suchem vyhrazeno přibližně 12 miliard korun. "Z těch zbývají zhruba dvě miliardy korun, zbytek byl nebo bude vyčerpán ve stávajících výzvách. Takže stále ještě je část peněz k dispozici," dodal. K tomu je možné financovat doplňkové aktivity, jako zdroje pitné vody především v menších obcích nebo vodovodní přivaděče z národních programů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 24. září 2020

Očekáváme v 1:00 16°C

Celá předpověď