Brabec nevyloučil změny na služebních místech do konce roku

foto Premiér Bohuslav Sobotka (vpravo) a místopředseda vlády a ministr životního prostředí Richard Brabec na schůzi vlády, ke které se ministři sešli 29. listopadu v Praze. Posledním bodem jednání je demise vlády.

Praha - Místopředseda hnutí ANO a ministr životního prostředí Richard Brabec nevyloučil to, že nová vláda, kterou by měl podle dosavadních dohod jmenovat prezident Miloš Zeman 13. prosince, ještě do konce roku provede personální změny ve vedení ministerstev. "Určitě není vyloučeno, že v rámci úspor budeme ještě dělat systemizace na resortech do konce roku," řekl novinářům při příchodu na jednání vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD), která dnes podá demisi. Brabec se těší, že ve funkci bude pokračovat jako člen nové menšinové vlády předsedy hnutí ANO Andreje Babiše.

"Pokud bude vláda jmenována 13. prosince, tak od 13. budeme pracovat permanentně, soboty, neděle," uvedl. Nový kabinet bude určitě přinejmenším v kontaktu i během vánočních a novoročních svátků. "Jak znám pana Babiše, a znám ho 17 let, tak to bude mazec," myslí si o prvních týdnech nového kabinetu nynější vicepremiér.

Vláda dnes projedná návrh úprav služebních míst na ministerstvech, jak to dělá koncem roku každoročně. Po 1. lednu už služební zákon změny nepřipouští, loni se s tím musel vypořádat tehdy nastupující ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD), když s velkými spory odvolával dvě náměstkyně. Na změny v těchto pozicích bude tak mít kabinet dva týdny.

Od nové vlády si Brabec slibuje nový styl práce. "Bude zásadně jiná v tom, že bude fungovat lidsky líp, bude fungovat bez administrativních překážek. Nebudeme si psát dopisy, budeme si povídat. Budeme daleko víc v terénu, méně tady ve Strakovce a více budeme jezdit po celé České republice," uvedl. Svěřil se i s nápadem, o kterém Babiš prý ještě neví, že ministři budou třeba jezdit autobusem, aby mohli věci lépe probrat, než když všichni přijedou každý svým autem. "Ta vláda bude permanentní vláda, bude daleko víc komunikovat mezi sebou. To je zásadní rozdíl," řekl.

Osobně se těší na to, že jako ministr životního prostředí bude po čtyřech letech působení už připraven dělat koncepční věci.

Končící Sobotkův kabinet podle Brabce mnohdy politikařil. "Řešily se formální věci, celá řada materiálů, která být nemusela," řekl. Komunikace uvnitř vlády se pak razantně zhoršila před pěti měsíci, kdy z vlády musel odejít Babiš, který byl ministrem financí a vicepremiérem.

"Co nás čeká, to ví pánbůh. Rád bych seděl na stejném křesle, to se netajím, to se uvidí. Zda nás čekají další čtyři roky, to se uvidí podle toho, jestli se nám podaří sehnat důvěru. Já věřím, že ano," uvedl. Jako člen Sobotkova kabinetu by do Strakovy akademie měl přijít ještě 6. prosince, kdy bude vláda jednat naposled. Ve stejný den by měl prezident Babiše jmenovat novým předsedou vlády.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 19. listopadu 2018

Očekáváme v 17:00 1°C

Celá předpověď