Bouřky zkomplikovaly provoz na berlínských letištích i železnici

foto Sanitka jede v noční bouřce ulicemi Berlína. Ilustrační foto.

Berlín/Vídeň/Varšava - Bouřky a lijáky, které se v noci na dnešek přehnaly přes východ Německa, zkomplikovaly provoz na berlínských letištích Tegel a Schönefeld. Informovala o tom agentura DPA. Prudká bouře, která se přehnala přes Berlín dnes večer, vyvracela stromy a zaplavovala ulice. Všechny dálkové vlaky v německém hlavním městě večer kvůli počasí stály. Deštivé počasí potrápilo i Polsko a Rakousko, kde se zvedla hladina řek. Například v Innsbrucku dnes ráno řeka překonala hranici šesti metrů, což je povodňová úroveň třicetileté vody.

Kvůli nepříznivému počasí nemohl pozemní personál na letištích Tegel a Schönefeld od úterního večera do dnešního rána řádně odbavovat přilétající a odlétající letadla. Cestující tak museli na výstup z letadel i nástup několik hodin čekat, startovat a přistávat ale stroje mohly.

Prudké bouřka se dnes večer od jihozápadu prohnala Berlínem. Podle agentury DPA se setmělo jako v noci, vyvrácené stromy padaly na silnice a tratě příměstských vlaků. Na berlínském jezeře Wannsee bouře převracela stromy. Některé vlaky tak nejely a dálková železniční doprava se v metropoli zcela zastavila kvůli poničeným technickým zařízením na železnici.

Místní hasiči vyjížděli během 90 minut k více než 200 zásahům. Vyvrácené stromy zkomplikovaly dopravu také na dálnici 117 na jihovýchodě Berlína. Ve čtvrti Friedenau spadl strom na kabriolet, dva lidi v autě byli naštěstí jen lehce zraněni. Už po předchozí dnešní bouřce vyjížděli hasiči v Berlíně k zatopeným sklepům, popadaným stromům i zaplaveným silnicím.

V německých spolkových zemích Sasko a Braniborsko napršelo v průměru okolo pěti centimetrů, místy bouřky doprovázelo krupobití. V braniborském hlavním městě Postupimi absolvovali hasiči přes stovku zásahů.

V hesenském Bad Hersfeldu pořadatelé z bezpečnostních důvodů přerušili program zemských oslav, které se pod názvem Hesenský den v této spolkové zemi konají až do 16. června. V Prerowě v Meklenbursku-Předním Pomořansku zase po úderu blesku začal hořet bytový dům.

S nepříznivým počasím se potýkalo i Rakousko, kde lijáky a tající sníh zvýšily hladiny řek. Silnici v alpském sedle Wurzen, která spojuje Korutany se Slovinskem, zaplavilo v délce 300 metrů bahno. Hraniční přechod proto musel být uzavřen, odklízecí práce navíc zkomplikoval déšť.

V Innsbrucku a okolí uzavřely úřady kvůli vysoké hladině řeky několik mostů a lávek, jejich bezpečnost ohrožují plující kmeny stromů. Domům ale podle APA zaplavení nehrozí.

I přes deštivou noc zažilo Rakousko tropickou noc. Teplota pod 20 stupňů Celsia neklesla na 25 rakouských meteorologických stanicích. Nejtepleji bylo v hornorakouském Micheldorfu, kde teploměr ukazoval 23 stupňů Celsia.

V polském městě Gorzów Wielkopolski a okolí padaly o úterním večeru kroupy o velikosti tenisových míčků až jablek. "Kroupy měly průměr 6,5 až 12 centimetrů," napsal server Wp.pl. "Krupobití rozbíjelo okna, ničilo auta," dodal web s tím, že cosi podobného země nezažila přinejmenším od roku 2011. Hasiči měli podle televize TVN 24 plné ruce práce, v samém městě vyjeli k 27 případům a v celém regionu napočítali 40 zásahů. Šlo hlavně o zaplavené sklepy při lokální povodni.

Vzhledem k vlně veder v Polsku rychle přibývá utopených. Jen v úterý se podle TVN 24 utopilo osm lidí a celková bilance za jedenáct červnových dnů vzrostla na 36 obětí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je čtvrtek 19. září 2019

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď