Noční bouřky v Česku provázel velmi silný vítr

foto Silný vítr strhl plechovou střechu z obytného domu a poškodil několik aut v Šimerově ulici v Plzni na Borech, 21. května 2022 Plzeň.

Praha - Česko zasáhly v pátek večer a v noci na dnešek bouřky provázené silným větrem, deštěm a místy kroupami. Nejsilněji foukalo na západě Čech, na stanici Plzeň-Mikulka naměřili meteorologové poryv o rychlosti až 125 kilometrů v hodině. Počasí přidělalo práci hasičům, kteří museli vyjíždět k popadaným stromům a ulomeným větvím. Nejméně ve dvou případech blesky způsobil požár. Vítr také v noci připravil o proud 158.000 odběratelů elektřiny společnosti ČEZ, do rána jejich počet klesl na 14.000.

Fotogalerie

Bouřky provázené silným větrem zasáhly v pátek večer severozápad a střed Čech. Před půlnocí se přesunuly na střední a jižní Moravu.

Zejména na západě Čech meteorologové zaznamenali velmi silné, lokálně až extrémní nárazy větru, uvedl dnes ráno na facebooku Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Maximální změřený náraz byl na stanici Plzeň-Mikulka, kde foukal vítr o rychlosti 125 kilometrů v hodině. Poryv s vyšší než stokilometrovou rychlostí ale zaznamenali například i v Neumětelech na Berounsku.

Kromě silného větru byly bouřky na některých místech provázené i kroupami. Na Karlovarsku měly podle předběžného hodnocení meteorologů zřejmě průměr i kolem dvou centimetrů.

V důsledku silných nočních bouřek bylo dnes ráno v Česku bez elektřiny přibližně 14.000 odběrných míst. Nejvíce poruch energetici evidovali ve středních Čechách a Plzeňském kraji, a to 8500, respektive 3500.

Oproti noci byla ráno situace v dodávkách proudu podstatně lepší. Kolem pátečních 23:00, kdy byla situace nejkritičtější, evidoval dispečink společnosti ČEZ kolem 158.000 zákazníků bez proudu, zejména ve Středočeském, Královéhradeckém a Plzeňském kraji.

Odstraňování následků silného větru přidělalo práci hasičům. Jen na severu Čech vyjížděli v pátek večer a dnes v noci kvůli silným bouřkám k více než 96 událostem. Nejvíce zasahovali na Lounsku, Litoměřicku a Českolipsku. Hasiči hlavně odstraňovali spadané stromy přes komunikace a železniční tratě. "Z důvodu popadaných stromů na železniční trať dochází ke zpožděním v rámci celé vlakové sítě Libereckého kraje," upozornili dnes dopoledne na twitteru zástupci Integrované dopravy Libereckého kraje .

Ve Středočeském kraji měli hasiči od pátečních 21:00 do dnešního rána 333 výjezdů souvisejících s počasím. Nejčastěji museli zasahovat na Benešovsku a v okolí Prahy. V Lužné u Rakovníka hořel v pátek po 20:00 po úderu blesku dům, předběžný odhad škody je čtyři miliony korun.

V hlavním městě si větrné počasí vyžádalo zhruba stovku zásahů hasičů. Vítr mimo jiné poškodil několik stanů a oplocení stanového městečka v pražské Troji, kde je ubytovaná část uprchlíků z Ukrajiny. Hasičům se ještě v noci podařilo provoz tábora plně obnovit.

V Královéhradeckém kraji noční bouře lámala stromy a poškodila několik aut. Hasiči měli v kraji do dnešního rána 124 výjezdů. V několika případech stromy spadly na auta, nikdo ale nebyl zraněn.

Bez zranění se obešel i požár v obci Srch u Pardubic. V noci tam blesk zasáhl karavan, ve kterém následně vybuchla propanbutanová bomba. V celém Pardubickém kraji měli hasiči kvůli bouřce do dnešního rána přes 90 výjezdů. Největší část zásahů tvořilo odklízení stromů popadaných na silnice a také na zaparkovaná auta. Hasiči ale také zachraňovali slepice v odchovně v Opatovicích nad Labem na Pardubicku. Kvůli bouři tam vypadla klimatizace a hrozilo přehřátí zvířat. Hasiči proto ve třech halách napojili ventilátory na elektrocentrály a v chodu je udrželi celou noc.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 6. července 2022

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď