Bouře zabila v Řecku sedm lidí, včetně dvou Čechů

foto Zničený karavan na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki, který ve středu zasáhly silné bouře s krupobitím.

Atény - Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, z toho šest osob byly zahraniční turisté. Mezi mrtvými jsou i dva Češi, potvrdilo dnes ČTK české ministerstvo zahraničí. Stovka lidí byla při bouři zraněna, asi tři desítky osob, včetně dětí, skončily v místních nemocnicích. Na Chalkidiki je nyní asi 10.000 až 12.000 českých turistů, řekl ČTK místopředseda české Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Fotogalerie

Vichr, lijáky a krupobití způsobily na Chalkidiki také vážné materiální škody, řecká vláda už slíbila na obnovu infrastruktury poskytnout 500.000 eur (asi 12,7 milionu Kč). Pomoci je připravena i Evropská unie, řekl evropský komisař pro humanitární pomoc Christos Stylianidis.

Český starší manželský pár zemřel na Chalkidiki poté, co se kvůli vichru převrátil jeho karavan v letovisku Sozopoli. Muž byl mrtvý na místě, žena zemřela při převozu do nemocnice, uvedla dnes řecká média. Podle nich byli v karavanu i syn a vnuk manželského páru, kteří utrpěli zranění.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová ČTK informovala, že jedna z osob z karavanu je hospitalizována. Informace o dalších zraněných Češích nyní ministerstvo nemá. Ani cestovní kanceláře, které ČTK oslovila, informace o zraněných na místě nemají.

České velvyslanectví poskytlo postiženým občanům základní potraviny a oblečení a pomáhá s překladatelskými službami. Diplomaté se snaží kontaktovat také české občany, jejichž příbuzní se obrátili na ministerstvo zahraničí s tím, že od svých blízkých nemají žádné zprávy.

Kromě Čechů se oběťmi bouře na Chalkidiki stali Rus a jeho dvouletý syn, na něž u hotelu v letovisku Nea Potidea spadl strom, a rumunská žena s osmiletým synem, které zabila část padající střechy restaurace. Sedmou oběť našli dnes u letoviska Sozopoli, jde patrně o dvaašedesátiletého rybáře, který byl od středy pohřešovaný.

"Pět minut to bylo hotové peklo," popsal agentuře AFP události Haris Lazaridis, majitel restaurace, v níž zemřela Rumunka a její syn, když na ně spadla střecha. Podle Lazaridise bylo pod střechou, když se zhroutila, schováno před bouří asi sto osob. "Jen zázrakem nezemřelo více lidí," řekl AFP jeden z rekreantů, podle něhož byly skoro všechny restaurace u pláží plné. Vichr převracel židle, stoly i auta, z balkonů trhal zábradlí, vyvracel stromy a ničil střechy.

Severovýchod Řecka, kde Chalkidi leží, zasáhly bouře po několika tropických dnech s teplotami blížícími se 40 stupňům Celsia. Ve středu večer začaly oblast bičovat prudké lijáky a krupobití. Dnes ráno bylo na 80 procent Chalkidiki bez elektřiny. Místní úřady tam vyhlásily mimořádný stav. S likvidací škod pomůže i armáda.

"Chalkidiki je lokalita, kam jezdí spoustu Čechů bez cestovních kanceláří vlastní dopravou, například do pronajatých apartmánů. Odhadoval bych, že na poloostrově může být deset až dvanáct tisíc českých turistů," sdělil ČTK Jan Papež. S cestovními kancelářemi tam je asi 7500 Čechů. České ministerstvo zahraničí po bouřích nezpřísnilo doporučení pro cesty do Řecka. Jde o živelní pohromu, nikoli o trvalé zhoršení situace, sdělila ČTK mluvčí ministerstva Štíchová.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je čtvrtek 28. května 2020

Očekáváme v 11:00 14°C

Celá předpověď