Pobřeží Louisiany zasáhl mimořádně nebezpečný hurikán Ida

foto Muž si pořizuje fotografii na břehu jezera Pontchartrain v New Orleans, ke kterému se 29. srpna 2021 blíží hurikán Ida.

Houston (USA)/Mexiko - Pobřeží amerického státu Louisiana zasáhl hurikán Ida, který meteorologové označují za mimořádně nebezpečný a potenciálně i za jeden z nejrazantnějších za posledních 170 let. Ida je na pětibodové Saffirově-Simpsonově škále hurikánem čtvrté kategorie, doprovází ji vítr o rychlosti až 240 kilometrů v hodině. Oznámilo to dnes americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Hurikán Nora u mexických břehů zeslábl na tropickou bouři.

Živel udeřil pět minut před polednem místního času (18:55 SELČ) na přístavní město Port Fourchon, které leží několik desítek kilometrů od New Orleans. Silný vítr začal některé části pobřeží Louisiany pustošit už dnes ráno a zhruba 300.000 odběratelů zůstalo bez elektřiny, uvedla stanice CNN.

"Bude to mnohem silnější bouře, než jaké tady obvykle vídáme, a popravdě, pokud by někdo připravil nejhorší scénář úderu hurikánu na Louisianu, tak by se to hodně podobalo tomu, co teď vidíme," řekl agentuře AP guvernér státu Louisiana John Bel Edwards.

Vlády ve státech Louisiana a Mississippi vyhlásily nouzový stav a radnice New Orleans v pátek nařídila povinnou evakuaci některých částí města. Úřady obyvatele vyzvaly, aby buď opustili své domovy, nebo aby je řádně zabezpečili a schovali se na nejbezpečnější místo. Doporučily jim, aby si vytvořili zásoby na tři dny. "Prvních 72 hodin je na vás, záchranáři se k vám v prvních třech dnech dostanou jen těžko," řekl Collin Arnold z neworleanského střediska pro mimořádné události. V některých městech úřady zakázaly noční vycházení, uvedla agentura DPA.

Americký prezident Joe Biden dnes ve Washingtonu navštívil hlavní sídlo Federální agentury pro řešení krizových situací (FEMA), která má v oblasti hurikánu 500 pracovníků. Díky vyhlášení nouzového stavu má FEMA rozsáhlé pravomoci v koordinaci pomoci. Biden řekl, že hurikán ohrožuje lidské životy a pravděpodobně způsobí obrovské škody. Obnova dodávek elektřiny by v některých oblastech mohla trvat i týdny, dodal.

Kvůli hurikánu se prakticky zastavila těžba ropy a zemního plynu v amerických vodách Mexického zálivu. Ztrátu těžaři odhadují na 1,74 milionu barelů denně. Odborníci se obávají dopadu hurikánu na ropnou infrastrukturu a na rafinerie v oblasti. Společnosti Colonial Pipeline, která je největším provozovatelem potrubní sítě na přepravu ropných produktů ve Spojených státech, přerušila dodávky pohonných hmot z Houstonu do Greensboro v Severní Karolíně. Zásoby jsou nadále k dispozici v terminálech na jihovýchodě USA. Svůj rafinerský komplex Alliance na pobřeží Belle Chasse už v sobotu odstavila společnost Phillips 66, zatímco těžební společnost ExxonMobil omezila činnost své velké rafinerie v Baton Rouge.

Hurikán Ida udeřil přesně 16 let po hurikánu Katrina, který si ve stejné oblasti vyžádal více než 1880 obětí na životech a způsobil rozsáhlé materiální škody. Podle meteorologů byla Katrina o stupeň slabší než Ida. Vláda v Louisianě ale doufá, že hurikán napáchá menší škody a vyžádá si i méně obětí na životech díky rozsáhlým investicím do protipovodňové infrastruktury, které stát Louisiana a město New Orleans provedly po roce 2005.

Hurikán Nora u mexických břehů zeslábl na tropickou bouři

Povodně a sesuvy půdy, které způsobil na tichomořském pobřeží Mexika hurikán Nora, si vyžádaly jednu oběť, jedna žena se stále pohřešuje. Informovala o tom dnes agentura EFE. Hurikán Nora dorazil nad mexickou pevninu jako hurikán první kategorie a posléze zeslábl na tropickou bouři.

Pobřežní oblasti států Michoacán, Colima a Jalisco bičovaly prudké lijáky v místech, kudy se Nora přesouvala směrem k severu. Vláda státu Jalisco uvedla, že záplavy poničily 500 domů. Dnes tamní úřady oznámily, že byl nalezen mrtvý třináctiletý chlapec, který se pohřešoval poté, co proud vody poškodil hotel ve městě Puerto Vallarta. Šlo o Španěla, jehož rodina žila už několik let v Mexiku. Jedna žena se v tomto turisty oblíbeném městě stále pohřešuje poté, co ji strhl proud vody, když jela v autě.

Nora dnes v poledne místního času dosahovala maximální rychlosti 110 kilometrů a její střed se nacházel asi 135 kilometrů severozápadně od Mazatlánu. Podle amerického Národního centra pro hurikány (NHC) bude v následujících dnech nejspíše postupovat na sever podél mexické pevniny Kalifornského zálivu. Předtím, než dorazí k hranicím americké Arizony, by měla dále zeslábnout na tropickou níži.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je úterý 9. srpna 2022

Očekáváme v 15:00 25°C

Celá předpověď