Bouře Freddy si v Malawi podle ministra vyžádala přes 600 obětí na životech

foto Silnice spojující města Blantyre a Lilongwe v Malawi je poškozena po silných deštích způsobených tropickou bouří Freddy 14. března 2023.

Lilongwe - Počet obětí bouře Freddy v Malawi přesáhl 600 a mnoho vysídlených lidí stále žije v provizorním ubytování. V rozhovoru s televizí BBC to uvedl ministr informací této africké země, kterou se živel prohnal před dvěma týdny.

Fotogalerie

Ministr Moses Kunkuyu řekl, že záplavy způsobené bouří zničily v Malawi desítky mostů, což ztěžuje doručení humanitární pomoci. V táborech pro vysídlené osoby kvůli jejich přelidněnosti podle ministra hrozí šíření nemocí přenášených znečištěnou vodou.V krizi se v postižených oblastech ocitlo školství i zdravotnictví a mnoho míst je stále bez elektřiny. Na obnovení dodávek se ovšem pracuje.

"Takže i zdravotnictví je nyní zahlceno. Postižena zůstávají i vzdělávací centra, protože většina zřízených táborů je ve školách," řekl Kunkuyu. Dodal, že kvůli znovuotevření škol musí vláda učinit těžké rozhodnutí a přesunout vysídlené osoby do stanů, které budou sloužit jako dočasné přístřeší. Bouře podle ministra nejméně 500 školních budov poškodila. Ministr také vyzval k poskytnutí další humanitární pomoci.

Bouře Freddy zasáhla Mosambik a Malawi dříve v březnu již podruhé za měsíc, zničila desítky domů a způsobila rozsáhlé záplavy. V Mosambiku úřady uvádějí počet obětí v desítkách.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je úterý 6. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď