Borrell: USA ujistily EU, že bez ní se s Ruskem na ničem nedohodnou

foto Šéf diplomacie EU Josep Borrell

Brest (Francie) - Evropská unie dostala od Spojených států ujištění, že bez jejího zapojení nebudou žádná ujednání s Ruskem. Uvedl to dnes šéf unijní diplomacie Josep Borrell před neformální schůzkou ministrů obrany a zahraničí zemí evropského bloku v Brestu na severozápadě Francie. Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková prohlásila, že bez ohledu na zatím nevalné výsledky schůzek z tohoto týdne musí Západ v jednáních s Moskvou pokračovat.

"Se Spojenými státy jsme měli v posledních několika dnech nanejvýš těsnou koordinaci," řekl Borrell novinářům. "Máme ujištění, že nic nebude rozhodnuto nebo jednáno bez těsné koordinace s Evropou a bez účasti Evropanů," dodal Borrell.

Podle západních zemí Moskva shromažďuje u hranic s Ukrajinou desetitisíce vojáků a chystá invazi. Kreml to popírá a předložil sérii bezpečnostních požadavků, mezi něž patří například závazek, že se NATO nebude dále rozšiřovat na východ, především právě o Ukrajinu.

Tento týden se v Ženevě konala jednání mezi náměstkem ruského ministra zahraničí Sergejem Rjabkovem a zástupkyní šéfa americké diplomacie Wendy Shermanovou. Ve středu poprvé od roku 2019 jednala i Rada NATO-Rusko, rozhovory ale posun ve zcela odlišných stanoviscích nepřinesly.

Další rozhovory se dnes konají pod hlavičkou Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Například francouzský státní tajemník pro evropské záležitost Clément Beaune, jehož země od ledna předsedá EU, už minulý týden zdůraznil, že unie nesmí chybět u jednacího stolu s Ruskem.

"I když zatím nenastal žádný skutečný posun, je důležité vrátit se k jednacímu stolu," řekla v Brestu šéfka německé diplomacie Baerbocková. Její země dosud stála proti značné části dalších členských států EU v otázce provozu plynovodu Nord Stream 2, který chtějí kvůli ruské hrozbě pro Ukrajinu zablokovat zejména pobaltské státy či Polsko. Německá vládní koalice nemá v otázce plynovodu, který má přivádět zemní plyn z Ruska přímo do Německa, jednotný přístup. Zatímco spolupředsedkyně Zelených Baerbocková se k jeho zablokování staví kladně, sociálnědemokratický kancléř Olaf Scholz má zdrženlivější přístup.

"Fungování této infrastruktury bude určitě záviset také na vývoji situace na Ukrajině a na přístupu Ruska," řekl po první části jednání Borrell. Plynovod je podle něj logickou součástí sankcí, které EU zavede v případě ruského vpádu do sousední země.

Dnešní a páteční neformální schůzky v Brestu se kvůli vládním povinnostem a pokračující debatě o důvěře vládě v Poslanecké sněmovně nezúčastní český ministr zahraničí Jan Lipavský. V Brestu jej zastoupí náměstek Jiří Kozák, sdělilo české ministerstvo zahraničí. Právě dnes mají ministři hovořit o bezpečnostní situaci ve východní Evropě se zaměřením zejména na Rusko, situaci na Ukrajině a v Bělorusku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je úterý 17. května 2022

Očekáváme v 21:00 13°C

Celá předpověď