Borrell: EU je vážně znepokojena zákonem Číny, sankce ale nebudou

foto Ilustrační foto - Šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

Brusel - Země Evropské unie jsou "vážně znepokojeny" kontroverzním bezpečnostním zákonem pro Hongkong, pro který se ve čtvrtek vyslovil čínský parlament. Po dnešním jednání ministrů zahraničí to uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Evropský blok chce podle něho otázku zákona zpochybňujícího plnění čínských závazků probrat s Pekningem. Žádné tvrdší postihy ani rušení summitu EU-Čína chystaného na září však nejsou na pořadu dne, dodal Borrell.

Čínský parlament ve čtvrtek na svém plenárním zasedání podle očekávání schválil přijetí kontroverzního nového bezpečnostního zákona pro autonomní Hongkong. Návrh bude nyní předán stálému výboru, který je vrcholným orgánem čínského parlamentu, k rozpracování podrobností jednotlivých článků. Definitivně by měl být zákon hotov v září.

Nová právní norma má umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování. Bezpečnostní orgány Pekingu budou moci na základě normy zřídit v Hongkongu úřady, které budou dohlížet na národní bezpečnost.

Kritické reakce se ihned ozvaly ze Spojených států a dalších zemí, které považují zákon za omezení autonomie Hongkongu, k jejímuž zachování se Čína zavázala ve smlouvě s Británií.

"Toto rozhodnutí dále zpochybňuje vůli Číny dodržovat své mezinárodní závazky," prohlásil po videokonferenci ministrů zahraničí Borrell. Zákon podle něho hrozí "vážným narušením principu jedna země, dva systémy", který zaručuje Hongkongu značnou míru samostatnosti.

Potřebu "jasného prohlášení" unijních ministrů v reakci na přijetí zákona zdůraznil před jednáním český ministr zahraničí Tomáš Petříček. Stejně jako jeho německý kolega Heiko Maas však zdůraznil, že EU musí zachovat dialog s Pekingem. Unijní diplomaté hovoří o tom, že význam vztahů s Pekingem, pro něž představuje velkou zkoušku pandemie koronaviru, je příliš velký na to, aby Brusel riskoval reakci Číny na případné postihy.

Šéf německé diplomacie dnes podle agentury DPA podotkl, že protičínské sankce by nebyly vhodným řešením. Berlín podle něj neuvažuje ani o tom, že by se v reakci na zákon zrušil unijní summit s Čínou plánovaný na 14. září v Lipsku.

Podle Petříčka je ve vztazích s Čínou řada otevřených otázek, například o vstupu evropských firem na čínský trh, o reciprocitě vzájemných vztahů nebo o dodržování lidských práv či principů, na kterých byly postaveny dohody o statusu Hongkongu.

Borrell prohlásil, že otázky přímých sankcí ani rušení summitu dnes ministři bezprostředně neprobírali.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 3. července 2020

Očekáváme v 19:00 22°C

Celá předpověď