Borisov vyzval Turecko ke změně přístupu k médiím

foto Ilustrační foto - Bulharský premiér Bojko Borisov

Sofia - Další spolupráci mezi EU a Tureckem by pomohla změna přístupu Ankary k žurnalistům. Po jednání bulharské vlády s Evropskou komisí to v Sofii na tiskové konferenci prohlásil bulharský premiér Bojko Borisov. Bulharsko je nyní na půl roku předsednickou zemí unie.

Evropská unie už měsíce kritizuje zhoršující se situaci okolo lidských práv a svobody slova v Turecku. Naposledy se minulý týden výrazně ozval francouzský prezident Emmanuel Macron, podle kterého vývoj znemožňuje, aby Ankara pokročila v jednání o vstupu do unie.

Bulharská ministryně zahraničí Ekaterina Gečevová-Zacharievová dnes ráno evropským novinářům řekla, že je možná na čase začít společně s tureckou stranou hledat jiné formy spolupráce, než jsou váznoucí přístupové rozhovory.

Bulharsko totiž unii upozorňuje, že Turecko je v balkánském regionu významný hráč, klíčový například při řešení migrační krize. "Pro Evropu je velmi důležité trvající dodržování dohody, která zastavila na Balkáně migrační proud," upozornil dnes před novináři Borisov.

Unie i bulharské předsednictví podle něj trvají na potřebě vlády práva a svobody slova ve stále ještě kandidátské zemi. "Doufám, že turecká vláda znovu promyslí svůj přístup k novinářům. Protože to by naši budoucí práci zjednodušilo," poznamenal Borisov.

Je podle něj nyní třeba najít správnou úroveň a místo pro jednání s Turky tak, aby bylo možné vzájemné vztahy zlepšit i přes trvající rozpory. "Doufám, že s nějakým změnami na turecké straně a naší politickou vůlí vezmou věci obrat k lepšímu," dodal bulharský premiér.

"Vztahy s Tureckem jsou pro EU jako celek extrémně důležité," připustil na společné tiskové konferenci s Borisovem také předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Turecko se ale podle něj nyní svým dřívějším evropským ambicím vzdaluje a je tak skutečně třeba začít řešit, jakým způsobem vztahy uspořádat dál.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 17:00 13°C

Celá předpověď