Boluartová se omluvila za smrt desítek lidí při protestech, ale neodstoupí

foto Prezidentka Peru Dina Boluarteová, 8. prosince 2022.

Lima - Peruánská prezidentka Dina Boluartová se v projevu k národu omluvila za smrt desítek lidí při protivládních protestech v posledních týdnech. Ale prohlásila, že odstoupit nehodlá, uvedla agentura Reuters.

Boluartová také přijala rezignaci ministra vnitra Víctora Rojase, kterého nahradil policejní generál ve výslužbě Vicente Romero. Odstupující ministr vnitra byl ostře kritizován za to, že se policie dopouští přehnaného použití síly proti demonstrantům, uvedla agentura AFP. Připomněla, že Romero již působil jako ministr vnitra v roce 2018 za prezidenta Pedra Pabla Kuczynského.

Nepokoje v Peru vypukly poté, co parlament v polovině prosince odvolal prezidenta Pedra Castilla, který oznámil úmysl zákonodárný sněm rozpustit. Ve funkci ho nahradila viceprezidentka Dina Boluarteová, jejíž rezignaci protestující požadují. Při protestech přišlo při střetech s policií o život 41 demonstrantů a jeden policista, uvedla v pátek peruánská generální prokuratura, která začala některá úmrtí vyšetřovat. Dalších sedm lidí zemřelo při incidentech souvisejících s protesty.

Generální prokuratura také uvedla, že během protestů se zranilo 365 civilistů a 176 příslušníků bezpečnostních sil. Zadrženo bylo 329 lidí. Prokuratura oznámila, že začalo 11 různých vyšetřování, jejichž cílem je určit zodpovědnost za úmrtí při demonstracích.

Tento týden úřady oznámily předběžné vyšetřování prezidentky Boluarteové, premiéra Alberta Otároly a ministrů obrany a vnitra pro podezření z genocidy, zabití a vážných zranění.

K prošetření úmrtí a použití síly ze strany bezpečnostní složek vyzvaly Peru i organizace ze zahraničí, například Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva či Amnesty International.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 5. června 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď