Trump věří, že Írán se chce s USA o jaderném programu dohodnout

foto Ilustrační foto - Americký prezident Donald Trump na summitu G7.

Teherán/Washington - Americký prezident Donald Trump věří, že Írán se chce se Spojenými státy dohodnout o svém jaderném programu. Možnost zmírnění sankcí nechává Trump otevřenou, uvedla agentura Reuters. Íránský prezident Hasan Rúhání v dnešním telefonickém rozhovoru s francouzským protějškem Emmanuelem Macronem podle íránských médií prohlásil, že bez odvolání amerických sankcí nebude Teherán s Washingtonem jednat.

Podle Trumpa Írán o dohodu stojí. Snížení tlaku sankcí prezident nevyloučil. "Uvidíme," odpověděl na dotaz, zda Spojené státy nyní odstoupí od strategie maximálního nátlaku. Tuto politiku zastával nyní již bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton, který v pondělí na Trumpovu žádost podal demisi.

Rúhání dnes Spojené státy k ukončení politiky nátlaku na Teherán vyzval. Íránský velvyslanec při OSN Madžíd Tacht Ravančí k vývoji v USA uvedl, že Boltonův odchod nepřiměje Teherán k rozhovorů s Washingtonem.

Írán a šest světových mocností - Británie, Čína, Francie, Německo, Rusko a USA - v roce 2015 podepsaly dohodu, v níž se Teherán zavázal, že omezí svůj jaderný program výměnou za zrušení sankcí, které jsou s ním spojeny.

Trump ale loni v květnu k překvapení partnerů oznámil, že Spojené státy od dohody odstupují, a pak znovu zavedl proti islámské republice sankce.

Boltonův odchod k jednáním s USA nepovede, varoval Teherán

Odchod Johna Boltona z funkce bezpečnostního poradce Bílého domu nepřiměje Teherán k rozhovorům s Spojenými státy. Prohlásil to dnes podle agentury IRNA íránský velvyslanec při OSN Madžíd Tacht Ravančí. Íránský prezident Hasan Rúhání Washington vyzval, aby skončil s politikou "maximálního tlaku" na Írán, a varoval, že jeho země vypoví další části jaderné dohody, pokud to bude nutné.

Bolton rezignoval v úterý na žádost amerického prezidenta Donalda Trumpa, který odchod poradce zdůvodnil tím, že s jeho názory na řadu věcí zásadně nesouhlasil. Bolton v minulosti například prosazoval použití vojenské síly proti Íránu a nesouhlasil s mezinárodní dohodou s Íránem, od které nakonec USA odstoupily.

Trump nedávno naznačil, že je ochoten s Íránem jednat o nové dohodě. Teherán ale opakovaně podmínil začátek rozhovorů ukončením sankcí.

"Odchod amerického poradce pro národní bezpečnost Johna Boltona z administrativy prezidenta Donalda Trumpa nepřiměje Írán k novému uvážení rozhovorů s USA," citovala IRNA Ravančího. Diplomat řekl, že není prostor k jednáním se Spojenými státy, dokud zůstávají v platnosti sankce proti Íránu.

Prezident Rúhání dnes Spojené státy vyzval k ukončení politiky nátlaku na Teherán. "Spojené státy by měly pochopit, že militantnost ničemu neprospívá a musí se vzdát své politiky maximálního tlaku na Írán. Íránský závazek vůči jaderné dohodě je úměrný ostatním stranám a podnikneme další kroky, pokud to bude nutné," prohlásil nejvyšší politický představitel Íránu.

Írán a šest světových mocností - Británie, Čína, Francie, Německo, Rusko a USA - v roce 2015 podepsaly takzvanou jadernou dohodu, v níž se Teherán zavázal, že omezí svůj jaderný program výměnou za zrušení sankcí, které jsou s ním spojeny.

Trump ale loni v květnu k překvapení partnerů oznámil, že Spojené státy od dohody odstupují a pak znovu zavedl proti islámské republice sankce. Samotná americká administrativa hovoří o politice "maximálního tlaku.

Letos začal Írán postupně části jaderné dohody vypovídat a požaduje po ostatních signatářích, aby zmírnili dopad amerických sankcí, pokud ji chtějí zachovat.

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes prohlásila, že Evropa se rozhodla dohodu z roku 2015 dodržovat a bude se nadále pokoušet nalézat řešení, která zamezí stupňování napětí v citlivém regionu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 14. srpna 2020

Očekáváme v 15:00 29°C

Celá předpověď