Bolton: Trump nevěděl, že Británie disponuje jadernými zbraněmi

foto Ilustrační foto - Americký prezident Donald Trump (vlevo) a jeho někdejší poradce John Bolton na snímku z 9. dubna 2018.

Washington - Americký prezident Donald Trump v roce 2018 nevěděl, že Británie disponuje jadernými zbraněmi; jeho neznalost vyšla najevo při rozhovoru s tehdejší britskou premiérkou Theresou Mayovou. Ve své knize to podle listu The Washington Post píše Trumpův bývalý poradce John Bolton. Prezident podle něj projevil také další základní geopolitické neznalosti a byl proto terčem posměšků od řady svých poradců a vysokých vládních činitelů. Trump označuje Boltona za lháře.

Při setkání Trumpa s Mayovou v roce 2018 se jeden z přítomných britských činitelů zmínil o Spojeném království jako o nukleární mocnosti. "Ó, vy jste nukleární mocnost?" řekl na to Trump tónem, který vedl Boltona k přesvědčení, "že to nemyslel jako vtip".

Británie byla třetí zemí na světě po USA a Sovětském svazu, která vyvinula jadernou bombu a první úspěšný test provedla v roce 1952. Británie navíc v současnosti využívá k odstrašení svých nepřátel americké rakety Trident vybavené jadernými hlavicemi odpalované z ponorek.

Bolton v knize rovněž tvrdí, že se Trump ptal na to, zda Finsko nepatří Rusku. Téma se objevilo při diskuzích ohledně toho, kde by se mělo uskutečnit první setkání mezi Trumpem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Americká strana navrhovala finskou metropoli Helsinky, zatímco Rusové doporučovali Vídeň. "Není Finsko takovým ruským satelitem?" otázal se podle Boltona Trump. Ten samý den se pak údajně zeptal svého tehdejšího personálního šéfa Johna Kellyho, zda Finsko není součástí Ruska.

Trump si také podle exporadce pravidelně pletl bývalého prezidenta Afghánistánu Hamída Karzáího se současnou hlavou státu Ašrafem Ghaním. To Bolton považoval za nešikovné vzhledem k intenzivním jednáním o mírové dohodě s hnutím Tálibán, jež měla vést ke stažení amerických vojsk ze země.

Prezident údajně rovněž nevěnoval příliš pozornosti briefingům představitelů amerických tajných služeb. "Trump měl většinou jen dva zpravodajské briefingy týdně a na většině z nich mluvil víc než mluvčí (tajných služeb), často o záležitostech, které vůbec nesouvisely s probíraným tématem," píše Bolton.

Úryvky z jeho knihy popisují beznaděj, která se prý občas při jednání s Trumpem zmocňovala některých prezidentových nejbližších spolupracovníků. Bolton například tvrdí, že po setkání Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem v roce 2018 dostal od ministra zahraničí Mikea Pompea do ruky vzkaz, na němž bylo napsáno, že prezident "plácá blbosti". Šéf diplomacie pak o měsíc později údajně prohlásil, že Trumpovo diplomatické úsilí se Severní Koreou má "nulovou šanci na úspěch".

Demokratická politička a předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová se dnes v reakci na Trupmovy přešlapy popisované v Boltonově knize nechala na tiskové konferenci slyšet, že Trump nemá potřebnou kompetenci k tomu, aby mohl vykonávat funkci hlavy státu. Pelosiová také ubezpečila, že demokraté budou i nadále na jeho aktivity dohlížet. "Evidentně není způsobilý k tomu, aby zastával funkci prezidenta Spojených států amerických, a to jak z pohledu morálních hodnot, tak z hlediska svého intelektu. Nicméně se zdá, že americké republikány to neznepokojuje," uvedla Pelosiová.

O Trumpově působení v Bílém domě vyšla již řada výrazně kritických knih, Boltonova je však první, jež pochází od podobně vysoce postaveného poradce, který strávil po boku prezidenta 17 měsíců. Ke konci července má vyjít kniha prezidentovy neteře Mary Trumpové, které je podle předběžných informací rovněž silně kriticky laděná. Mary se snaží vykreslit prostředí Trumpovy rodiny, které podle ní z prezidenta "učinilo muže, jenž nyní ohrožuje světové zdraví, ekonomickou bezpečnost a společenské pojivo," uvedl vydavatelský dům Simon & Schuster.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je sobota 26. září 2020

Očekáváme v 21:00 8°C

Celá předpověď