Bolsonaro vyzval Brazilce, aby přestali "fňukat" a "skučet"

foto Ilustrační foto - Brazilský prezident Jair Bolsonaro na snímku z 25. května 2020.

Brasília - Po dvou dnech s rekordními počty úmrtí způsobených nemocí covid-19 v Brazílii vyzval prezident Jair Bolsonaro krajany, aby přestali "fňukat" a "skučet" a uvědomili si, že je třeba jít dál. Učinil tak v rámci nejnovějších výpadů proti novým opatřením proti šíření nákazy, uvedla agentura Reuters.

Fotogalerie

Brazilie je z hlediska počtu obětí druhou nejvíce postiženou zemí na světě, po Spojených státech. Ale pokud USA již zřejmě mají vrchol pandemie za sebou, Brazílie v současnosti čelí nejhorším okamžikům a zdravotnictví se ocitlo na pokraji zhroucení.

"Fňukání a skučení už bylo dost! Jak dlouho jetě chcete brečet?" prohlásil Bolsonaro před davem přívrženců. "Jak dlouho zůstanete doma a necháte všechno zavřené? Nikdo to už dál nevydrží! Znovu říkám, že je nám líto mrtvých, ale potřebujeme řešení," dodal.

Ministerstvo zdravotníctví během čtvrtka zaznamenalalo 75.102 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, který vyvolává onemocnění covid-19, a 1699 úmrtí. Přírůstek nových případů byl nejvyšší od července a druhý nejvyšší od začátku pandemie, zatímco počet úmrtí oproti předchozím dvěma dnům s rekordními údaji mírně poklesl, dodal Reuters.

V nejlidnatější latinoamerickié zemi, která má asi 210 milionů obyvatel, se od začátku pandemie nakazilo skoro 10,8 milionu lidí, z nichž téměř 261.000 nákaze podlehlo.

Ve středu brazilské úřady ohlásily 1910 zemřelých po nákaze koronavirem za posledních 24 hodin, což byl dosud nejvyšší počet za jediný den od začátku pandemie. Stát Sao Paulo kvůli zhoršující se situaci nařídil na dva týdny uzavřít bary, restaurace a většinu obchodů. Nová omezení přijalo také hlavní město Brasília. Rio de Janeiro vyhlásilo zákaz nočního vycházení a omezilo provozní dobu restaurací.

Očekávalo se, že tyto kroky popudí krajně pravicového prezidenta Bolsonara, který dlouhodobě uzávěry ekonomiky v jednotlivých brazilských státech kritizuje a opakovaně zlehčuje rizika plynoucí z šíření koronaviru.

Zdravotnické úřady zvláště znepokojuje nová varianta koronaviru z Amazonie, která se snadněji šíří a je schopna znovu infikovat lidi, kteří již prodělali covid-19. Situaci zhoršuje, že federální vláda pomalu nakupovala a distribuovala vakcíny: méně než 3,5 procenta populace dostalo jednu dávku, obě pak asi jedno procento.

Guvernéři jednotlivých států a lékaři si stěžují, že federální vláda špatně zvládla krizi, protože Bolsonaro bagatelizoval závažnost pandemie a postavil se proti uzávěrám. Prezidentovu popularitu nicméně v loňském roce podpořily dávky pomoci chudším Brazilcům v řádu desítek miliard dolarů. Senát ve čtvrtek schválil obnovení programu pomoci ve skromnějším měřítku, ale návrh ještě musí schválit dolní komora parlamentu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 27. září 2021

Očekáváme v 23:00 16°C

Celá předpověď