Boje v Jemenu si v uplynulých dnech vyžádaly přes 600 mrtvých

foto Následky bojů v Jemenu.

Saná/New York - Pokračující boje mezi provládními silami a šíitskými povstalci v Jemenu si v uplynulých dnech vyžádaly na obou stranách konfliktu více než 600 obětí na životech. S odkazem na nejmenované bezpečnostní zdroje o tom informovala agentura AP.

Provládní vojska podporovaná leteckou koalicí v čele se Saúdskou Arábií se v uplynulých týdnech posouvala podél západního pobřeží Jemenu ke klíčovému přístavnímu městu Hudajdá, které je v rukou šíitských povstalců Húsíú. Čím více se provládní vojska přibližovala k přístavu, přes který do Jemenu proudí humanitární pomoc, tím více boje eskalovaly.

V důsledku násilí byly rovněž desítky rodin přinuceny opustit své domovy.

OSN v pátek varovala, že útok na město Hudajdá či jeho obléhání by ohrozily asi 600.000 lidí, kteří ve městě a přilehlých oblastech žijí. Generální tajemník OSN António Guterres dnes oznámil, že OSN intenzivně vyjednává se šíity, Spojenými arabskými emiráty a Saúdskou Arábií, aby odvrátila hrozící bitvu o město Hudajdá.

Na žádost Británie se dnes konala schůzka Rady bezpečnosti OSN. Šéf humanitárních operací Mark Lowcock po jednání novinářům řekl, že pokud nebude přístav v provozu, a to bez ohledu na to, jak dlouho, bude to mít katastrofické humanitární důsledky.

S účastníky jemenské války je v kontaktu také americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Ten vydal prohlášení, v němž uvedl, že je třeba udržet přísun humanitární pomoci a životně důležitý import do Jemenu.

Šéf OSN Guterres řekl, že zmocněnec pro Jemen Martin Griffiths se pohybuje mezi Saná, Spojenými arabskými emiráty (SAE) a Saúdskou Arábií a snaží se vypracovat plán mírového řešení. Podle něj by šíité měli odevzdat své balistické rakety výměnou za ukončení náletů koalice, kterou vede Saúdská Arábie a v níž jsou i SAE. Griffiths má o svých jednáních Radu bezpečnosti informovat ještě v červnu.

Jemenský konflikt, v němž stojí proti sobě šíitští povstalci, podporovaní Íránem, a vláda, za níž stojí mezinárodní koalice, připravil od roku 2015 o život na 10.000 lidí. Z domovů uprchly tři miliony lidí a v zemi panuje jedna z největších humanitárních krizí na světě. Podle OSN potřebuje nějakou formu pomoci více než 22 milionů z celkových asi 27 milionů Jemenců. Lidé se potýkají s podvýživou a také s cholerou a dalšími nemocemi.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pátek 19. října 2018

Očekáváme v 23:00 11°C

Celá předpověď