Boje o strategický Mariupol zesílily, blíží se k němu ruské tanky, píší média

foto Automobil zničený po ruském bombardování Mariupolu. 

Kyjev - Na jihovýchodě Ukrajiny zesílily boje o Mariupol, blíží se k němu ruské tanky. Informuje o tom server RBK Ukrajina s odvoláním na starostu tohoto strategicky důležitého přístavu. Boje mezi ukrajinskou armádou a ruskými vojáky se odehrávají 15 kilometrů od města, řekl jeho starosta Vadym Bojčenko.

"Ruské tanky se blíží k Mariupolu. Bitva pokračuje 15 kilometrů od města," uvedl Bojčenko a vyzval obyvatele, aby se přesunuli do úkrytů, pokud zazní výstražné sirény.

Mariupol je důležitý přístav a sídlo oceláren u Azovského moře, který se nachází v těsné blízkosti separatistických oblastí. Proruští povstalci na něj po vypuknutí konfliktu na východě Ukrajiny v roce 2014, kdy se zmocnili rozsáhlých oblastí na Donbasu, nezaútočili.

Jeho dobytí by však nyní Moskvě umožnilo propojit Ruskem anektovaný Krym po souši se separatistickými územími a zajistit si úplnou kontrolu nad pobřežím Azovského moře, což by zvýšilo ekonomický tlak na ukrajinskou vládu, upozornila agentura Reuters.

Ta už ve čtvrtek informovala o těžkém ostřelování půlmilionového města - zasáhlo podle ní také obytnou oblast a místní úřady uvedly, že zdravotníci ošetřili 26 raněných. Mnoho obchodů kvůli ruské invazi na Ukrajinu zůstalo v Mariupolu zavřených, a někteří lidé se rozhodli z města odejít. Další ale zůstali. "V našem domě máme kryt. Jen nevím, jestli je dost velký a zda je bezpečný," napsala na sociální síti telegram sedmnáctiletá Julija.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je čtvrtek 7. července 2022

Očekáváme v 9:00 16°C

Celá předpověď