Bohoslužba připomněla padlé ve všech válkách

foto Bohoslužba ke Dni válečných veteránů, k 100. výročí ukončení 1. světové války a k 79. výročí úmrtí člena Církve československé husitské studenta Jana Opletala se konala 10. listodadu 2018 v kostele sv. Mikuláše v Praze.

Praha - Za padlé ve všech válečných konfliktech se dnes konala bohoslužba v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí, který slouží československé husitské církvi. Setkání, jehož se účastnili i zástupci armády či legionářské obce, se konalo v předvečer Dne válečných veteránů a k připomínce stého výročí ukončení první světové války. Přítomní si připomněli také památku studenta Jana Opletala, který 11. listopadu v roce 1939 podlehl zraněním utrpěným během protinacistické demonstrace dva týdny předtím na výročí vzniku Československa.

Setkání uvedl husitský chorál a nástup vojáků s prapory, zaznělo kázání a vystoupení patriarchy československé církve husitské Tomáše Butty a pražského arcibiskupa Davida Tonzara.

"Tento den nepatří žádné ze stran konfliktů, ať vítězné či poražené. Tento den patří všem obětem všech válek. Protože každý lidský život má stejnou cenu a každého zmařeného lidského života je stejná škoda," řekl ve svém projevu ministr vnitra Jan Hamáček. Připomněl, že Den válečných veteránů se slaví právě od konce první světové války, která přinesla obrovské oběti a velkou část území změnila v rozvaliny. "Válka zruinovala hospodářství a to vše do základů otřáslo vírou v lidskou civilizaci, humanitu a rozvoj," řekl. Vzpomněl také současné české veterány ze zahraničních misí, kteří se podle něj plným právem řadí po bok vojáků a odbojářů z první a druhé světové války.

Bohoslužba ke Dni válečných veteránů, k 100. výročí ukončení 1. světové války a k 79. výročí úmrtí člena Církve československé husitské studenta Jana Opletala se konala 10. listodadu 2018 v kostele sv. Mikuláše v Praze. Slovenský velvyslanec v Česku Peter Weiss na něj navázal, když řekl, že díky zmíněnému rozvratu způsobeném první světovou válkou a díky obětem předků dostal šanci projekt samostatného československého státu. "Nikdy nezapomínejme, že nespadl z nebe, že se zrodil v moři krve a že za něj zaplatili legionáři a další, kteří ukázali, že Češi a Slováci nejen chtějí svobodný stát, ale že si ho i zaslouží," řekl. Doplnil, že stejně tak jako vznik Československa nemusel být samozřejmý, další "nesamozřejmostí" je mír a svoboda.

Za padlé ve všech válečných konfliktech se 10. listopadu 2018 konala bohoslužba v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí, který slouží československé husitské církvi. Setkání, jehož se účastnili i zástupci armády či legionářské obce, se konalo v předvečer Dne válečných veteránů a k připomínce stého výročí ukončení první světové války. Přítomní si připomněli také památku studenta Jana Opletala, který 11. listopadu v roce 1939 podlehl zraněním utrpěným během protinacistické demonstrace dva týdny předtím na výročí vzniku Československa. Přítomen byl i ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček (vlevo). Po první světové válce přišel další obrovský válečný konflikt, z nějž se podle Weisse lidé poučili zdánlivě více. "Nezapomínejme, že Evropská unie nejsou jen problémy z některých nedokonalostí, nedokončené projekty ..... Evropská unie je především mírový projekt, jako oko v hlavě si ochraňujme to, že národní egoismy jsou provázané řetězy vzájemných závislostí, že máme pravidla seriózní politické soutěže, že máme zákony a práva," řekl.

V závěru bohoslužby zazněl svatováclavský chorál, skladby Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka a celé setkání završila státní hymna.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

36°C

Dnes je středa 26. června 2019

Očekáváme v 19:00 36°C

Celá předpověď