BMW opět chystá “novou třídu”

foto

Stejně jako v šedesátých a sedmdesátých letech, kdy modely takzvané “nové třídy” zachránily mnichovskou automobilku před krachem, hodlá BMW od poloviny tohoto desetiletí přicházet s dalšími vozy nové “nové třídy.

Určité podrobnosti o nich prozradil pro magazín Car Magazine nejvyšší šéf BMW Oliver Zipse.

Podle něho se první vůz “nové třídy” představí v roce 2025. Půjde buď o ekvivalent klasické řady 3, případně SUV typově podobné současnému X3.

Zkonstruovány budou na základech nové podvozkové platformy připravené speciálně pro elektromobily. Nicméně, platforma prý podle Zipseho nadále umožní zabudování spalovacího agregátu.

Pro tyto vozy budou souběžně připravené baterie nové generace. Nyní se využívá pátá, ta nová tedy bude šestá. Podle Zipseho získají nové akumulátory větší energetickou hustotu, bude je možné rychleji dobíjet a také se při jejich výrobě nespotřebuje tolik drahých minerálů. V této fázi se zatím nepoužívá s nasazení polovodičových baterií, přestože je BMW samozřejmě vyvíjí.

Ve vozech “nové” třídy se také má v daleko větší míře než dosud využívat recyklovaných materiálů. To je, podle Zipseho, ostatně nutností, jelikož náklady na vstupní suroviny se neustále zvyšují.

Připravované modely zatím nebudou schopné plně autonomní jízdy. V první fázi dostanou stupeň dva (řidič stále musí kontrolovat činnost systému a sledovat provoz) a pak je bude možné aktualizovat na stupeň 3. V něm již řidič může relaxovat nebo pracovat, ale musí být do určitého časového limitu schopen převzít řízení do svých rukou.

Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je úterý 21. března 2023

Očekáváme v 9:00 10°C

Celá předpověď