Bloomberg v průzkumu Ipsos sílí, Biden ztrácí podporu

foto Ilustrační foto - Bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg na snímku z 12. listopadu 2019.

Washington - Podpora někdejšího amerického viceprezidenta Joea Bidena mezi voliči Demokratické strany a nezávislými oproti minulému týdnu poklesla o pět procentních bodů na 17 procent, velké zisky v podobě šesti procentních bodů na aktuálních 15 procent zaznamenal miliardář a mediální magnát Michael Bloomberg. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění společnosti Ipsos, jehož výsledky v noci na dnešek zveřejnila agentura Reuters.

Do čela sondáže, kterou Ipsos uskutečnila mezi nezávislými voliči a voliči registrovanými jako demokraté ve dnech šestého až desátého února, se dostal senátor Bernie Sanders. Oproti minulému týdnu si připsal jeden procentní bod.

Sanders před týdnem v Iowě, kde začal souboj o nominaci na prezidentskou kandidaturu demokratů, skončil na druhém místě těsně za někdejším starostou South Bendu v Indianě Petem Buttigiegem. Ten v nynější anketě získal osm procent. Jedenáct procent dostala senátorka Elizabeth Warrenová, pět procent newyorský podnikatel Andrew Yang a tři procenta senátorka Amy Klobucharová.

Průzkum podle Reuters potvrdil setrvalý pokles podpory pro Bidena, dosavadního favorita souboje demokratů, který v Iowě skončil na čtvrtém místě za třetí Warrenovou. Podle průzkumů by Biden v dnešních primárkách ve státě New Hampshire mohl být až pátý.

Na dotaz, který z uchazečů o demokratickou nominaci by jako stranický kandidát mohl v listopadových volbách porazit republikánského prezidenta Donalda Trumpa, odpovědělo 21 respondentů shodně, že Biden i Sanders. Ve vítězství Bloomberga pak věřilo 15 procent dotazovaných. Pro Bidena je sdílená příčka se Sandersem velkým propadem, před týdnem o jeho vítězství nad Trumpem nepochybovalo 30 procent účastníků průzkumu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 21. února 2020

Očekáváme v 13:00 7°C

Celá předpověď