Bloomberg: Tillerson nemá informace o Kushnerově jednání v Rijádu

foto Bývalý ministr zahraničí USA Rex Tillerson.

Washington - Americký ministr zahraničí Rex Tillerson je čím dál více znepokojen tajným jednáním poradce Bílého domu Jareda Kushnera na Blízkém východě, o němž nemá žádné informace. Napsala to dnes agentura Bloomberg s odkazem na osoby obeznámené s Kushnerovými rozhovory. Podle Tillersona může Kushnerův postup ohrozit vyhlídky na mírové urovnání mezi Izraelem a Palestinci a vyvolat chaos.

Kushner, který je manželem dcery prezidenta Donalda Trumpa Ivanky, působí v Bílém domě jako poradce a jedním z jeho hlavních úkolů je vyjednávání o blízkovýchodní krizi. Podle Bloombergu jednal se saúdským korunním princem Muhammadem bin Salmánem o vytvoření palestinského státu, který by měly desítkami miliard dolarů podpořit arabské státy včetně Saúdské Arábie.

Tillersonovi vadí, že Kushner podrobnosti o jednání ministerstvu zahraničí nesděluje, píše Bloomberg. Diplomaté tápají, jaký by mohl být obsah jeho vysoce citlivých rozhovorů se saúdským princem. Není prý ani jisté, že informace má od Kushnera Národní bezpečnostní rada (NSC), která je klíčovým poradním orgánem prezidenta.

List The New York Times nedávno napsal, že Trump chce Tillersona koncem roku vyhodit, protože s ním v důležitých otázkách zahraniční politiky nesouhlasí. Prezident ale tyto spekulace popřel.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 23. září 2018

Očekáváme v 15:00 14°C

Celá předpověď