Blinken při návštěvě Etiopie oznámil další pomoc za 331 milionů dolarů

foto Americký ministr zahraničí Antony Blinken a ministr zahraničních věcí Etiopie Demeke Mekonnen a v Etiopii 15. března 2023.

Addis Abeba - Spojené státy poskytnou Etiopii další humanitární pomoc v hodnotě 331 milionů dolar (7,5 miliardy Kč). Při návštěvě Addis Abeby to dnes oznámil americký ministr zahraničí Antony Blinken. Etiopský premiér Abiy Ahmed po jejich setkání uvedl, že se dohodli na prohloubení vzájemných vztahů, které poznamenala dva roky trvající občanská válka v severoetiopském státě Tigraj. Podle Blinkenova mluvčího představitelé také hovořili o potřebě pohnat před spravedlnost pachatele zvěrstev spáchaných v Tigraji. Informuje o tom agentura Reuters.

Fotogalerie

Nový humanitární balík podle Blinkena představuje život zachraňující pomoc pro lidi, které postihl konflikt a přišli o střechu nad hlavou.

"Dohodli jsme se, že posílíme dlouhodobé dvoustranné vztahy mezi našimi zeměmi a zavážeme se k partnerství," uvedl Ahmed na twitteru po setkání s Blinkenem.

Dopoledne Blinken jednal se svým etiopským protějškem Demekem Mekonnenem. "Je toho hodně, co je třeba udělat. Asi nejdůležitější je prohloubit mír, který na severu zavládl," řekl Blinken novinářům s odkazem na konflikt v Tigraji. "Máme dlouholeté vztahy a je na čase je oživit a posunout se vpřed," řekl etiopský ministr zahraničí.

Etiopské ministerstvo zahraničí později na twitteru uvedlo, že součástí jednání byla i diskuse o přechodné správě Tigraje a mechanismu odškodnění válečných obětí. Blinken podle svého mluvčího zároveň vyjádřil během jednání v Etiopii znepokojení nad situací v etiopském státě Oromie, který zažívá nárůst násilí.

Konflikt mezi etiopskou vládou a Tigrajskou lidově osvobozeneckou frontou (TPLF) začal v listopadu 2020. Spojené státy otevřeně kritizovaly údajná zvěrstva etiopských sil a spojeneckých bojovníků z Eritreje a etiopského státu Amharsko během války v Tigraji. O život v konfliktu přišly před vyhlášením příměří loni v listopadu desetitisíce lidí, uvedla agentura Reuters.

Blinken se má ještě dnes setkat také s vůdci tigrajských sil, které bojovaly proti federální vládě. Ve čtvrtek pak zamíří do západoafrického Nigeru, který čelí sílícímu islamistickému povstání.

Blinkenova cesta je poslední z řady návštěv vysokých amerických představitelů v Africe. Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena se snaží posílit vztahy s africkými zeměmi v době, kdy na kontinentu budují diplomatické a hospodářské vztahy Čína i Rusko.

Americká vláda dříve zavedla rozsáhlá omezení hospodářské a bezpečnostní pomoci Etiopii a omezila přístup k programu bezcelního obchodu, který byl přínosem pro textilní průmysl v zemi. Etiopie, která je druhou nejlidnatější africkou zemí a tradičním spojencem USA ve východní Africe, vzápětí obvinila Washington ze vměšování do etiopských záležitostí. Obvinění z porušován práv během tigrajského konfliktu přitom odmítla.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je sobota 1. dubna 2023

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď