Blatný: Vláda počítá s návratem žáků do škol od 1. března

foto Žáci na chodbě základní školy - ilustrační foto.

Praha - Vláda nadále počítá s plánem částečného návratu dětí do škol počínaje od 1. března dále. Podmínkou je ale distribuce antigenních testů a platnost pandemického zákona. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) lze ale počátek března obtížně stihnout, žádný termín ale nechtěl komentovat. I podle něj bude záležet nejen na dodávce testů pro školáky, ale i na tom, zda začne včas platit pandemický zákon. Vláda se podle něj k tématu znovu vrátí na svém dalším jednání, pravděpodobně ve středu.

Premiér Andrej Babiš (ANO) o víkendu návrat maturantů a devátých ročníků do škol od začátku března zpochybnil. Přál by si ho, je ale podle něj možný jen za příznivé epidemické situace. Současnou označil za katastrofickou.

Vláda dnes o otevření škol diskutovala. "Platí ten záměr, aby to bylo v době od 1. března dále, bude ale velmi záležet na tom, jak se podaří rozdistribuovat testy," řekl Blatný. Další hrozbou pro návrat žáků a studentů je podle něj neschválení pandemického zákona. Už ho schválila Sněmovna, někteří senátoři ho ale chtějí přepracovat. V takovém případě by se musela mimořádně sejít Sněmovna a není jisté, že by začal do konce února platit.

Podle Hamáčka by takový postup návrat dětí do škol ohrozil. Blatný poznamenal, že kdyby pandemický zákon nebyl v platnosti a nemohla platit opatření, která tento zákon umožňuje, potom by riziko šíření pandemie bylo při návratu školáků příliš velké.

Vláda se podle Blatného i přes nepříznivou pandemickou situaci snaží udržet alespoň návrat maturantů a devátých ročníků do škol. "Snažíme se udělat vše pro to, abychom tuto věc vykompenzovali dalším upravením a zefektivněním ostatních nařízení," řekl.

Hamáček nechtěl komentovat konkrétní termín, ke kterému by se částečné znovuotevření škol mohlo podařit. Kromě testů a pandemického zákona ho podle něj ovlivní i další faktory. "Jediné, co k tomu můžu říct, že se k tomu vrátíme na vládě, vláda má být, tuším, ve středu, a budeme o tom diskutovat, rozhodně teď ale nejsme připraveni říct nějaký jiný nebo konkrétní termín," řekl. Později dodal, že 1. březen lze už obtížně stihnout. Zároveň zdůraznil, že pokud vláda nějaké rozhodnutí přijme, školáci se ho dozvědí včas. "Nebude to žádná přepadovka typu - zítra děti nastupují do školy. Musíme ale ještě prodiskutovat některé procesy kolem pandemického zákona," dodal.

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) na twitteru uvedl, že školy dostanou od státu pro učitele i pro nepedagogické pracovníky 3,5 milionu respirátorů FFP2. Týká se to mateřských a speciálních škol, ale i základních, středních a vyšších odborných škol. Respirátory podle něj dostanou i pracovníci školských poradenských zařízení, středisek výchovné péče,školních družin, jídelen nebo zařízení pro výkon ústavní výchovy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 12. května 2021

Očekáváme v 1:00 12°C

Celá předpověď