Blatný: Do nemocnic nebudou povoláni medici z 1. a 6. ročníků

foto Anesteziologicko-resuscitační oddělení (ARO) nemocnice v Novém Městě na Moravě vyhrazené pro péči o pacienty s covidem-19 ve vážném stavu. Druhým dnem byla 21. října 2020 v práci i Anežka (vlevo), studentka žďárské Vyšší odborné školy zdravotnické. Vpravo je Hana Dusíková, vrchní sestra ARO.

Praha - Pracovní povinnost v nemocnicích, kterou by pro studenty medicíny měla dnes nařídit vláda, by se neměla týkat prvních a šestých ročníků. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Ministerstvo chce povolat i některé středoškolské studenty. Upřesnění, o které studenty by se mělo jednat, dostane úřad během dopoledne v dokumentu od ministerstva školství.

Proti povinnému nasazení studentů medicíny opakovaně vystupovali děkani lékařských fakult. Blatný dnes řekl, že s děkany mluvil a rozumí jejich požadavku, aby nebyli studenti nadměrně zatěžováni. "Domluvili jsme se na nějaké formě možnosti povolávání. Tato bude dnes finalizována do návrhu usnesení vlády, který bude předložen," řekl Blatný. Dodal, že by měli být nasazováni tak, aby to co nejméně ovlivnilo jejich výuku. Podle domluvy by pracovní povinnost neměla být nařízena studentům prvních a šestých ročníků.

Na dotaz, s kterými středoškoláky se rovněž počítá, ministr řekl, že čeká na dokument od ministerstva školství, který by to měl popsat.

Nápor koronaviru na nemocnice v Česku roste, starají se o dosud nejvyšší počty lidí s nemocí covid-19 i nakažených pacientů za roční trvání epidemie. Při zvyšování kapacit nemocnic je problém především v nedostatku personálu. Kraje mají od čtvrtka možnost povolat do nemocnic zdravotníky z ambulancí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je sobota 17. dubna 2021

Očekáváme v 13:00 4°C

Celá předpověď