Bitevní ukázku na slavkovském bojišti sledovalo až 12.000 lidí

foto Nadšenci v historických uniformách z napoleonských dob předvedli 30. listopadu 2019 na polích u Tvarožné na Brněnsku část slavné bitvy tří císařů.

Tvarožná (Brněnsko) - Tisíce lidí na polích u Tvarožné na Brněnsku sledovaly nadšence v historických uniformách z napoleonských dob. Předvedli část slavné bitvy tří císařů. Dobré počasí vylákalo na akci více lidí než loni. "Účast odhadujeme na 12.000 lidí," řekl ČTK za pořadatele Miroslav Jandora. Doplnil, že bitevní ukázka se odehrála podle plánu, nikomu se nic nestalo.

Fotogalerie

Do uniforem se oblékla tisícovka nadšenců s puškami, děly a desítkami koní. Scénář navazoval na loňskou ukázku a zachycoval situaci, kdy Napoleonovi vojáci u Telnice napadli z týlu koaliční jednotky a zahnali je na ústup směrem na Hodonín.

Rekonstrukce bitvy byla letos přístupná návštěvníkům zdarma. Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje posílil své spoje, aby co nejvíce lidí mohlo nechat doma osobní auta. Policie podle mluvčí Alice Musilové nemusela řešit žádné mimořádné události.

Živo je dnes nejen pod kopcem Santon u Tvarožné, ale také přímo ve Slavkově u Brna, kde se koná na náměstí jarmark. Hlavní část slavkovského programu se uskuteční večer v tamním zámeckém parku. "Očekáváme celkovou návštěvnost až 15.000 lidí," řekla mluvčí městského úřadu Veronika Slámová. Ze Slavkova do Brna pak večer pojedou posílené spoje.

Bitva u Slavkova patří k hlavním střetnutím napoleonských válek a k nejslavnějším bitvám, které se kdy odehrály na českém území. Vojska se střetla 2. prosince 1805 v prostoru jihovýchodně od Brna a západně od Slavkova. Francouzská armáda v čele s císařem Napoleonem drtivě porazila ruské vojsko cara Alexandra I. i rakouské oddíly císaře Františka I. Napoleonovo vedení bitvy patří podle odborníků k mistrovským ukázkám taktiky.

Letošní napoleonský víkend zakončí nedělní pietní akt na Mohyle míru. Lidé tam mohou uctít životy vojáků i civilních obyvatel, jichž se slavkovské krveprolití dotklo. Letošní napoleonské akce jsou zároveň generálkou na příští rok, kdy na bitevní ukázku k 215. výročí bitvy dorazí až 1500 uniformovaných nadšenců.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je středa 15. července 2020

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď