Bitcoin je poprvé za více než měsíc nad hranicí 22.000 USD

foto Logo bitcoinu na obrazovce bankomatu. Ilustrační foto. 

Londýn - Cena nejznámější kryptoměny bitcoin se dnes v souladu s vývojem na akciových trzích zvyšuje, těží hlavně z ochoty investorů více riskovat. Poprvé od 8. června tak bitcoin vystoupil nad 22.000 dolarů (asi 531.200 Kč), pořád je ale výrazně pod svým loňským maximem. Posilují i další kryptoměny a vzhůru se vydaly také evropské akciové trhy.

Kolem 12:50 SELČ si bitcoin podle údajů na specializovaném webu CoinDesk připisoval čtyři procenta a pohyboval se kolem 22.200 dolarů. Za posledních 24 hodin vystoupil až na 22.493,61 dolaru. Na maximu téměř 69.000 USD se bitcoin ocitl loni v listopadu.

Druhá největší kryptoměna ethereum ve stejnou dobu přidávala téměř deset procent přibližně na 1487 dolarů. Kryptoměny avalanche a polygon si připisovaly zhruba 12 a 20 procent.

Hlavní americká kryptoměnová burza Coinbase Global získala od italských regulačních orgánů povolení pokračovat v poskytování služeb zákazníkům na Apeninském poloostrově. Firma o tom dnes informovala na svém blogu.

Regulační úřady po celém světě se potýkají s tím, jak trh s kryptoaktivy usměrňovat. K hlavními aspektům jejich agendy v tomto ohledu patří ochrana klientů, ohrožení finanční stability a nezákonné používání kryptoměn. Evropská unie už schválila průlomová pravidla, podle nichž se tyto typy společností v sedmadvacítce neobjedou bez licence a záruk zákazníkům, uvedla agentura Reuters.

Nizozemská centrální banka dnes oznámila, že uložila jedné z největších kryptoměnových burz Binance pokutu 3,3 milionu eur (80,9 milionu Kč) za to, že v Nizozemsku nabízela služby, aniž by tam byla registrována.

Pokutu firma dostala letos v dubnu, už loni v srpnu ji ale centrální banka na nedostatky upozornila. Binance v červnu naznačila, že se proti postihu odvolá. Kryptoměnová burza podle centrální banky porušovala nizozemské zákony o praní špinavých peněz a v období, kdy nedodržovala předpisy - nejméně od května 2020 do 1. prosince 2021 - měla konkurenční výhodu proti společnostem, které registraci měly.

Binance uvedla, že obdržela souhlas regulátorů v evropských zemích včetně Francie, Itálie a Španělska.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 3. října 2022

Očekáváme v 15:00 14°C

Celá předpověď