BIS: Čína představuje rostoucí komplexní zpravodajskou hrozbu

foto Čínská vlajka - ilustrační foto.

Praha - Čína představuje podle české kontrarozvědky rostoucí komplexní zpravodajskou hrozbu. V roce 2021 Bezpečnostní informační služba (BIS) zaznamenala celé spektrum jejích vlivových operací, které byly proti zájmům České republiky. BIS to uvedla ve výroční zprávě za loňský rok. BIS v souvislosti se snahou získat v ČR pokročilé technologie varuje před akvizicemi Číny v českých společnostech a před snahou o přenášení výroby do Číny. Čínské velvyslanectví v ČR označilo informace z výroční zprávy BIS za bezdůvodnou kritiku.

"Navzdory pozornosti české společnosti, která je aktuálně prioritně zaměřená na vztahy s Ruskem, představuje Čína rostoucí komplexní zpravodajskou hrozbu," napsala kontrarozvědka. Dodala, že čínská zpravodajská činnost je v ČR i nadále na vysoké úrovni. V roce 2021 BIS zaznamenala vlivové operace, které se pohybovaly na celém spektru aktivit ve prospěch čínských a proti českým zájmům.

Čínští zpravodajci v roce 2021 působili pod diplomatickým nebo novinářským krytím. Do jejich zpravodajských aktivit se zapojili i čínští kariérní diplomaté, uvedla BIS. Čína měla například v souvislosti se sněmovními volbami zájem o predikce politického vývoje v ČR, povolební scénáře nebo dopady na česko-čínské vztahy. Poptávala proto služby českých expertů a agentur, které by byly schopny dodávat odpovídající analýzy a průzkumy. "Poté, co volební výsledky přinesly ztrátu některých dlouhodobě budovaných kontaktů, následovala ze strany Číny intenzivní práce na tzv. damage control, včetně hledání nových partnerů na české politické scéně," uvedla kontrarozvědka.

Poznamenala, že se zorientováním se v povolebním vývoji Číně pomáhali mimo jiné někteří akademici. Kontakty z akademického prostředí podle BIS pro Čínu dlouhodobě znamenají cenný zdroj politického zpravodajství. "Pro ČR přináší riziko využívání kapacit české akademické sféry pro podporu zájmů cizí moci," dodala BIS.

Kontrarozvědka zároveň poznamenala, že se EU a NATO snaží neposkytovat Číně technologie z oblasti tzv. přelomových technologií (EDT - Emerging Disruptive Technologies), tedy umělé inteligence, autonomních systémů nebo třeba nanotechnologie. Čína se naopak snaží pokročilé technologie získat. "Rizikem jsou v této souvislosti zejména akvizice Číny v českých společnostech a snahy o přenášení výroby do Číny (včetně využívání reverzního inženýrství)," uvedla BIS.

Podle BIS také Čína pokračovala ve svém vlivovém působení. V čínských médiích se třeba objevila ostrá kritika ČR za údajné opakované porušování principu jedné Číny. BIS poznamenala, že Čína podmiňovala poskytnutí své vakcíny proti covidu-19 okamžitým ukončením spolupráce mezi ČR a Tchaj-wanem.

Podle čínského velvyslanectví v Praze jde ve výroční zprávě BIS o bezdůvodnou kritiku. "Čína je pro Českou republiku partnerem, nikoliv soupeřem," uvedlo dnes na svém webu. Posilování přátelství a spolupráce mezi Čínou a ČR je podle ambasády ve společném zájmu obou zemí a jejich lidu.

BIS také upozornila na zpravodajské využívání čínských krajanů v ČR. Kromě toho, že podílet se na zpravodajských činnostech musí čínští občané a organizace podle zákona, využívá Čína k získání poslušnosti a respektu k vládnoucí komunistické straně také státní propagandu. "Kombinací vynucené poslušnosti a strachu z negativních následků protirežimního jednání si Čína v zahraničí vytváří síť loajálních krajanů využitelných pro své vlivové operace," uvedla kontrarozvědka.

Co se týče Íránu, jeho zpravodajské aktivity podle BIS představují dlouhodobou bezpečnostní hrozbu pro evropské státy včetně ČR. Charakter aktivit na českém území ale dosud nebyl zásadní.

BIS také i loni věnovala pozornost libanonským jedincům, kteří by mohli udržovat vazby na šíitské hnutí Hizballáh. "Aktivity libanonské komunity byly významně omezeny opatřeními proti pandemii covid-19 a nepředstavovaly ohrožení zájmů ČR," dodala služba.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pátek 22. září 2023

Očekáváme v 19:00 15°C

Celá předpověď