Biologika slaví úspěchy: pomáhají také u dětí se zánětem střev

foto Děti, školka, žena/matka s dětmi, procházka, na procházce - ilustrační foto.

Zavedení biologické léčby na pole nespecifických střevních zánětů u dětských pacientů bylo velkým historickým průlomem. V současně době jsou v České republice k dispozici dva preparáty: infliximab a adalimumab.

Zranitelnější organismus 

Až 25 % nespecifických střevních zánětů se projeví v dětství nebo v průběhu dospívání. Časný nástup onemocnění je považován za jeden z nejrizikovějších faktorů, neboť střevní záněty mohou způsobit problémy bouřlivě se rozvíjejícímu dětskému organismu. Crohnova choroba a ulcerózní kolitida, kromě obvyklých komplikací, stojí například též za poruchami růstu. I z těchto důvodů je důležité co nejdříve zahájit cílenou terapii.

Zeptejte se svého lékaře na možnosti CÍLENÉ LÉČBY nespecifických střevních zánětů!

Může řešit také:

  • Ulcerózní kolitidu
  • Crohnovu nemoc

Nenahraditelná léčba

Terapie biologiky je jedinečná. Důvody jsou mimo jiné následující:

  • Malá úspěšnost konzervativní léčby byla motorem pro nasazení cílené terapie u dětských pacientů.
  • V současnosti se v České republice používají preparáty infliximab (Remicade) a adalimumab (Humira).
  • Jedná se o protilátky zaměřené proti jedné z hlavních složek střevních zánětů – tumor nekrotizujícímu faktoru alfa (TNF?).
  • Remicade je oficiálně povolen pro léčbu Crohnovy nemoci a ulcerózní kolitidy u dětí od 6 let.
  • Humira je zatím podávána off-label (použití léku jiným způsobem nebo v jiné dávce, než je uvedeno ve schváleném souhrnu informací o léku). Užití je však v ČR i na světě naprosto běžné na základě výsledků klinických studií a zkušeností jednotlivých biologických center.
  • Cílená léčba těmito přípravky má velmi přísná pravidla, proto je možná jen v centrech biologické terapie.

Minimum vedlejších účinků

Oba preparáty jsou úspěšně používány na léčbu Crohnovy choroby i ulcerózní kolitidy, přičemž jejich nasazení se liší podle stupně závažnosti choroby a odpovědi pacienta na terapii daným preparátem. Cílená léčba však do určité míry potlačuje funkci imunitního systému, z tohoto důvodů se můžou objevit různě závažné infekční choroby. V některých případech jsou také popisovány infuzní a alergické reakce. I přesto je zavedení biologik do léčebného schématu nespecifických střevních zánětů u dětí velkým přínosem. Tato terapie vedená dětským gastroenterologem může významně zlepšit klinický stav i kvalitu života dětských pacientů. I díky minimu vedlejších účinku je v současné době nenahraditelnou součástí léčby nespecifických střevních zánětů u dětí.

http://www.cilena-lecba.cz/novinky/biologika-slavi-uspechy-pomahaji-take-u-deti-se-zanetem-strev-534

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 1. října 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď